Naše putování vzdělávací džunglí pokračuje dál a dnes máme před sebou náročnou misi – vyplnit přihlášku k dennímu studiu na střední škole. Vyplňování formulářů je někdy fakt peklo a přihláškou na SŠ to začíná. S www.jdidoklubu.cz je to ale v pohodě - přinášíme praktický návod, jak na to!
Nejprve bude třeba si přihlášku někde opatřit, nejlépe ve škole (ptej se svého třídního učitele, nebo výchovného poradce), nebo v prodejně SEVT (obvykle je mají tam, kde prodávají učebnice). Přihlášku si také můžeš zdarma stáhnout na internetu na stránkách ministerstva školství. Pozor, pro přijímací řízení v roce 2016 jsou nové formuláře přihlášek! Takže pokud vám doma zbyly přihlášky po starším sourozenci, můžeš s nimi s klidem zatopit, nebo je použít jinak, fantazii a kreativitě se meze nekladou. Každopádně už nejsou platné.
Přihlášku si můžeš podat na dvě školy/obory. V praxi to znamená to, že na jeden formulář napíšeš do příslušných kolonek dvě školy a obory (první bude tebou upřednostňovaná škola/obor), nebo dva různé obory na téže škole. Druhý formulář vyplníš úplně stejně.
Pořadí ale není závazné. To, že nějakou školu/obor uvedeš jako první, neznamená, že se nemůžeš rozhodnout pro tu druhou. Doporučuji využít příležitosti a podat si přihlášku na dvě školy/obory. Budeš tak mít větší šanci se někam dostat a možnost volby, když vyjde obojí.
Pokud si budeš podávat přihlášku na konzervatoř/SŠ s talentovou zkouškou, použij k tomu určený formulář. Přihlášky jsou barevně odlišené – růžové pro denní studium a modré pro studium s talentovou zkouškou. V případě, že si ji budeš tisknout, není nutný barevný tisk. Je však třeba dívat se, co je nahoře napsáno.
Tedy buď:
PŘIHLÁŠKA KE VZDĚLÁVÁNÍ – STUDIU ve střední škole Forma vzdělávání – denní
Anebo:
PŘIHLÁŠKA KE VZDĚLÁVÁNÍ – STUDIU do oborů vzdělání s talentovou zkouškou ve střední škole v konzervatoři Forma vzdělávání – denní, večerní, dálková, distanční, kombinovaná
Přihlášku máme, a teď jak tu potvoru správně vyplnit. Ničeho se neboj, je to celkem snadné a v případě nouze je ti ku pomoci rodič, učitel či pracovník klubu. A samozřejmě my!
Před tím, než začneš přihlášku vyplňovat, vřele doporučuji tvé pozornosti dokument MŠMT Otázky a odpovědi k přijímacímu řízení v roce 2016. Je tam řečeno vše podstatné a je to i celkem srozumitelné.
Předně – přihlášku vyplňuj normální modrou propiskou. Nepoužívej ani obyčejnou tužku, ani barevné propisovací tužky/inkousty. Pokud uděláš chybu, nesnaž se ji opravit zmizíkem, bělobou, nebo přelepovat opravnou páskou (korektorem) či samolepkou. Prostě chybu škrtni jednou (!) čarou a pokračuj dále. Piš čitelně, nejlépe tiskacím, nebo hůlkovým písmem.
Přihláška má dvě strany – stranu A, kterou vyplňuje uchazeč společně se zákonným zástupcem a stranu B, kterou vyplňuje částečně škola a částečně uchazeč, nebo jenom škola (na každé škole to může být nastavené trochu jinak).
Strana A
Strana B
Stranu B nepodepisuj! Patří tam kulaté razítko školy. To platí v případě, že ještě chodíš na základku. Pokud už pracuješ, nebo chodíš na jinou SŠ, do kolonky „podpis uchazeče“ se podepíšeš.
Přihlášku je možné vyplnit i elektronicky. Zaslat ji ale elektronicky nelze, musíš osobně, nebo poštou. Pošli ji doporučeně na adresu střední školy a potvrzení (podací lístek) si uschovej.
Nezapomeň, že přihláška musí být podána nejpozději 15. března! Je tedy dobré, začít s vyplňováním dřív. O hodně dřív. Kdo nechává vše na úplně poslední chvíli, může totiž zjistit, že patnáctého odpoledne už ve škole není nikdo, kdo by mu přihlášku potvrdil. A pak je pozdě litovat.
Přejeme Ti hodně štěstí u zkoušek a v případě, že si nebudeš s něčím vědět rady, ozvi se na náš pokec. Jsme tu pro Tebe!
Pomohly Ti tyto informace? Sdílej článek se svými přáteli, třeba pomůže i jim.
Další články k tématu středních škol:
Na školu už nejdu. Co dál?
Když Ti přijímačky vystaví červenou...
Umění - studium nejen pro bohémy
Jediný svého druhu aneb červená kniha ohrožených řemesel
Nekupuj zajíce v pytli, jsou tu dny otevřených dveří!
S „papírem“ na pracáku aneb Když škola nestačí
Víš, k jakému oboru máš předpoklady?
Gympl, SOŠ, učňák... Kam se hlásíš ty?
Než začneš vyplňovat přihlášku
Rozhoduješ se, co dál dělat?