Módní časopisy, televize, internet – vše je plné krásy. Oproti celebritám a modelkám z obálek se cítíme méněcenní. Nehezcí. Tlustí. Málo namakaní. Proč jsme nespokojení se svým tělem takovým, jaké je? Co je tajemstvím krásy módních ikon? A kam až lze v touze po dokonalosti zajít?
Chceme vypadat jinak, než vypadáme. Tlustí chtějí být hubení, štíhlí ještě hubenější, nebo mít postavu zase naopak plnější či svalnatější. Kudrnatí chtějí rovné vlasy a naopak, tmaví lidé touží po blond vlasech a modrých očích, zatímco blonďáci se smaží v solárku, aby vypadali opálenější. Mladí chtějí působit dospěleji, staří zase omládnout. A což teprve kapitola poprsí a pozadí! Která žena či dívka může říci, že je spokojená s tím, jak byla obdařená?
Utrácíme za kosmetiku a plastické operace, posilovny a prádlo, které nám opticky vylepší postavu. Trápíme se. Chceme se přiblížit ideálu krásy. Jenže jsme od něj stále vzdálení. Ten ideál je totiž fake.
Recept na krásu? Dobré světlo a retuš!
Jsou modelky a herečky perfektní? Na stránkách časopisů jistě ano. V reálu jsou ale stejně nedokonalé, jako jiné ženy.
Všemocný Photoshop odstraní během chvilky celulitidu, vrásky i špeky. Z tuctovky udělá krasavici. Když na to přijde, udělá krásnou princeznu i z ošklivého chlapa! „Vyphotoshopovat“ se dá všechno a s tímhle kouzelným programem bys i ty vypadal/a DOKONALE. Jenže – je to lež. Lež, která nás nutí myslet si o sobě, že nejsme dost hezcí. A že jsme tudíž méněcenní.
Posedlost tvarem
V touze po dokonalosti někteří lidé sáhnou i po operaci. Plastická chirurgie je mocná čarodějka. Dokáže např. rekonstruovat tvář při vrozené vadě nebo po úrazu, což je super. Většina pacientů si však zákrok plastických chirurgů platí, aby jim změnili tvar nosu, rtů, tváří, boků, prsou, odsáli tuk či vyhladili vrásky. Jaká jsou rizika takových zákroků?
Podívej se na youtube na 10 případů, kdy plastická chirurgie fakt nedopadla dobře. To nechceš.
Nemocná barbie
Náš euro-americký ideál krásy je podivný. Zatímco na různých místech světa oslavují ženu takovou, jaká je, my vzhlížíme k imaginární ženě, která ani neexistuje. A pokud se ideálu blíží, je pravděpodobné, že se dost trápí a není moc zdravá.
Začíná to v dětství, kdy holčičky dostanou na hraní panenku Barbie a kluci Terminatora. A pak se snaží těmto ideálům přiblížit. Kluci posilují, což nijak škodlivé není, pokud to člověk dělá správně. Holky hubnou. Jenomže proporce blonďaté panenky Barbie by jí neumožňovaly žít – má moc úzký pas, který by mačkal vnitřní orgány, příliš dlouhý krk a nohy a malou hlavu.
Opravdu je společnost, která nutí ženy podstupovat hladovky, operace a retuše fotografií, aby se cítily hezké, společností respektující ženu? Mě se spíš zdá, že moc ne, že holka je médii prezentována především jako tělo, obnažený kus masa, který je tvarován tak, aby se líbil jiným lidem. A co duše, osobnost, inteligence, smysl pro humor a další kvality?
Zamysleme se nad tím, až budeme kritizovat muslimské ženy za to, že se zahalují. Možná si jen zachovaly oproti mnoha „našim“ ženám důstojnost. Je pro ně nepřípustné být tělem vystaveným hladovým pohledům.
Rada pro krásu
Na závěr rada pro krásu od krásné Audrey Hepburn:
"Pro krásné oči - hledejte v očích druhých jen to dobré, pro krásná ústa - říkejte jen laskavá slova a pro správné držení těla - choďte s vědomím, že nejste sama."
Tak to má něco do sebe, nemyslíš?
A pokud tě téma zaujalo, koukni na dokument Ženy pro měny od Eriky Hníkové:
Zdroje:
Www. ZLO. cz - Ženy pro měny
Nová panenka má křivky průměrné ženy a ambice nahradit Barbie
Deconstructing Barbie’s Disproportion
Prolhaný Photoshop! Podívej se, jak se čtyři obyčejné holky změní v sexy bohyně
Jsi krásná přesně taková, jaká jsi
Rizika plastické operace
Související články:
Kdo zobe, ten jede?
Buď fit s jdidoklubu.cz!
Jsi to, co jíš vol. I - Junk food
Jsi to, co jíš vol. 2 - Zdravá strava
Poruchy příjmu potravy - když se z jídla stane peklo
Pohybem ku zdraví, nikoliv k trvalé invaliditě