V minulém článku jsme si povídali o digitální stopě. Dneska si názorně ukážeme, jak takové stopování může v praxi vypadat.
V Belgii už před několika lety proběhl projekt, který měl upozornit lidi, aby si dávali pozor na to, co o sobě zveřejňují na internetu. Tvůrci projektu zvali náhodné lidi z ulice do stanu za "jasnovidcem," pod záminkou natáčení televizního pořadu. Takhle to vypadalo:
Jak to ten jasnovidec dělal? Při vchodu do stanu byli návštěvníci nepozorovaně vyfoceni. Herec prohodil pár nicneříkajících frází, během kterých se v zákulisí rozjela pátrací mašina - podle fotky vygooglili jméno, dál účty na sociálních sítích, v bance, blogy, diskuse... Herec už jen dostával informace do schovaného sluchátka a mohl "věštit."
Laik by nejspíš tolik informací nevyhledal, ale naučit se efektivně používat google není až tak těžké. Pak stačí jen touha něco najít. Chraň si své soukromí a tajnosti nebo pikantnosti si nech pro sebe nebo pro uši svých nejbližších, ale ne pro vyhledávací nástroje na netu. :)
Související články:
Na návštěvě se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Hledej, stopa!
Welcome to the Internet - let me be your guide!
Příspěvek vznikl v rámci projektu Bezpečnost na internetu, který finančně podpořila Československá obchodní banka, a.s.