Každý jsme šikovný na něco jiného. Zároveň každého baví něco jiného. Pokud si chceš vybrat správnou profesi, měla by splňovat oba dva požadavky - měla by Ti jít a bavit Tě. Jinými slovy to musí být práce, pro kterou máš předpoklady. Jak takový obor najít? Pokud nemáš jasno, zkus kariérové poradenství.
Pro mladé lidi, kteří stojí před rozhodnutím, jakým směrem se dál ubírat (zvolení vhodné profese nebo školy či studijního zaměření), je důležité vědět ty správné informace. A důležité nejsou jen informace o studijních oborech či profesích. Velmi důležité jsou taky informace o Tvé vnitřní motivaci, píli a úsilí, které dovedeš k dosažení cíle vyvinout, schopnostech samostatné práce nebo naopak týmové spolupráce atd. Znalost těchto věcí není samozřejmá, protože mnohdy je u sebe sama nedovedeme objektivně zhodnotit. Právě s tím může kariérové poradenství pomoci.
Co je to kariérové poradenství?
Jedním z cílů kariérového poradenství je pomoc s nalezením oboru, který by pasoval přímo k Tvé osobnosti s ohledem na Tvoje schopnosti, Tvoje dovednosti a zájmy i předpoklady, které máš. Proto je důležité, abys dokázal/a alespoň částečně formulovat to, čím se Tvoje osobnost vyznačuje a čemu by ses chtěl/a v budoucnu věnovat. Koneckonců, těmto otázkám se stejně nevyhneš, protože testy obecných studijních předpokladů jsou v nějaké míře obsažené snad ve všech přijímacích testech na střední školy, takže proč si to nevyzkoušet dopředu?
Kariérové poradenství používá ke zjištění potřebných informací o osobě různé nástroje – jsou to třeba dotazníky, individuální konzultace nebo taky různé hry a další metody.
Kdo kariérové poradenství poskytuje?
Kariérové poradenství provádí specializovaní pedagogové na některých školách a taky specializovaní poradenští pracovníci dalších institucí. Někde se za tyto služby platí a někde jsou zcela zdarma.Například v Praze KP zdarma poskytuje Národní informační centrum pro mládež. Jejich centrum kariérového poradenství nabízí pomoc s výběrem studia na střední nebo vyšší odborné škole, informace o možnostech vzdělávání osob se zdravotním postižením a jiným znevýhodněním nebo například kontakty na vzdělávání dospělých, rekvalifikační kurzy apod. Poradenství je anonymní a bezplatné.
Související články:
Na školu už nejdu. Co dál?
Když Ti přijímačky vystaví červenou...
Umění - studium nejen pro bohémy
Jediný svého druhu aneb červená kniha ohrožených řemesel
A sem mám napsat co?!?
Nekupuj zajíce v pytli, jsou tu dny otevřených dveří!
S „papírem“ na pracáku aneb Když škola nestačí
Gympl, SOŠ, učňák... Kam se hlásíš ty?
Než začneš vyplňovat přihlášku
Rozhoduješ se, co dál dělat?