Slovo deprese se dnes stává běžnou součástí našeho slovníku a ztrácí svůj cejch podivnosti. O psychických problémech se dost mluví a stále víc jsou brány jako něco, s čím je dobré zajít k nějakému odborníkovi, za co není třeba se stydět. To je bezesporu dobrý trend - lidé si uvědomují, že nemusí být na své problémy sami a že pomoc existuje.
S depresí se během života potýkají jenom u nás, v České republice, stovky tisíc lidí. To není málo a tak si o tom pojďme říct něco víc: co přesně ta deprese vlastně je, jak ji poznám, podle čeho se rozhodnout zda vyhledat pomoc a jakou a jak vypadá léčba deprese.
Každý z nás má občas špatnou náladu. „Mám depku,“ říkáme běžně, když nám není do skoku, jsme smutní, nic nás nebaví a nemáme náladu se s nikým bavit, nic dělat. Být občas smutný je v pořádku, je to běžná reakce na věci, které život přináší a ty nejsou vždy jen veselé.
Mladí lidé to mají docela těžké, protože spoustu věcí zažívají poprvé a teprve si vytváří zkušenosti a strategie, jak se vypořádat s náročnými situacemi jako je neúspěch, přestup na jinou školu, stěhování, rozchod a zklamání, rozvod rodičů, ztráta někoho blízkého a další. Dospívající mají navíc plno práce s tím, vyrovnat se tak nějak sami se sebou, se svým tělem a psychikou které jsou pod náporem hormonů a změn, s lidmi kolem sebe, s nimiž jsou v různých vztazích, se světem a nalezením svého místa v něm.
Co když ale ta naše „depka“ trvá nějak moc dlouho – 14 dní, měsíc, dva měsíce, déle? Co když se topíme v černých myšlenkách, život nám nedává smysl a vlastně neexistuje žádný jasný důvod našeho smutku?
Pokud se ty, nebo třeba tvůj kamarád, necítí dobře, možná si kladeš otázku, jak vlastně rozlišit, co je běžné a co mohu zvládnout sám a co už ukazuje na vážnější problém, se kterým je dobré navštívit odborníka.
Deprese ovlivňuje člověka celkově a její příznaky se mohou u každého trochu lišit, protože jsme každý jiný. U těchto příznaků ale zbystři:
Možná si říkáš, že to zvládneš sám/a, ok. Můžeš tomu dát 14 dnů a zkusit depresi překonat způsobem, který ti funguje - chodit ven na vzduch, dbát na dostatek spánku a jídla, poslouchat oblíbenou muziku, udělat si něčím radost, svěřit se kamarádovi a domluvit se s ním, že tě bude "dokopávat" k aktivitě, vypovídat se - to všechno může a nemusí zafungovat. Rozhodně však nemůžeme doporučit depresi zapíjet alkoholem, protože se „zaléváním“ depka poroste do obludných rozměrů.
Jestliže samoléčba nepomohla a příznaky přetrvávají celé týdny, je to znak toho, že něco je špatně a že je namístě o tom promluvit s odborníkem. A vězíš-li v depresi už 6 týdnů, nebo dokonce 3 měsíce, pak není pochyb o tom, že to, co prožíváš, není jen „blbá nálada“, ale vážný stav, který potřebuje ošetřit. Zlomenou ruku nebo zanícený slepák bys přece také nenechal/a jen tak, aby si s tím tělo poradilo samo. Bolest duše patří mezi ty úplně nejhorší muka – dobrá zpráva je, že tvoje utrpení se dá řešit.
Prvním významným krokem může být zajít do naší online PORADNY. Najdeš u nás pochopení a můžeme tě nasměrovat, kam dál.
Další už je na Tobě. Máš-li dobrého obvodního lékaře ke kterému máš důvěru, můžeš se obrátit na něj. Najisto půjdeš, když se objednáš k psychologovi nebo do psychiatrické ambulance. Rádi ti s tím pomůžeme. V akutních případech, kdy svůj stav už nemůžeš vydržet, kontaktuj krizovou linku nebo krizové centrum. Že nevíš, co tam říct, vůbec nevadí – to je normální, když je člověku zle. Pracují zde odborníci, kteří jsou úplně v pohodě s tím, že budeš třeba dlouho jen mlčet.
Další malou možností je stáhnout si mobilní aplikaci Nepanikař, coby příruční psychologickou první pomoc zdarma.
Co se bude dít dál, jak vypadá léčba deprese?
To se nedá dopředu přesně říct, lidé mají různé problémy a každému pomůže něco trochu jiného. Pokud se ale rozhodneš vyhledat odbornou pomoc, je možné začít řešit příčinu toho, proč je ti špatně.
Ta příčina může být biologická a dispozice ke vzniku deprese je u řady lidí dědičná. Říkáš si, že smutek a melancholie k tobě prostě tak nějak patří? Může se jednat o tzv. endogenní depresi. Tu způsobuje nerovnováha v mozku, tedy porucha na úrovni neuropřenašečů, které přenáší vzruchy. Možná ti něco říká slovo serotonin, noradrenalin, nebo dopamin - jsou to právě oni. Můžeš si je představit jako takové telefonní operátory, kteří místo aby předávali zprávu mozkem dál, tak spí a díky tomu máš špatnou náladu.
Když neuropřenašeče nefungují, jak mají, dá se to dobře léčit antidepresivy a milé neurotransmitery trochu povzbudit . Moderní léky mají minimum nežádoucích účinků, nevzniká na nich závislost a netlumí veškeré tvé prožívání, jako to dělaly léky staré. Fungují prostě jen na tom místě, kde je potřeba, takže se toho vůbec nemusíš bát. A kdyby ti náhodou nesedly, vždy se dá spolu s lékařem léčba změnit.
Svůj vliv na vznik deprese mají také pohlavní hormony, přičemž ženy jsou dvojnásobně rizikovější, než muži. I hormonální nerovnováha se dá řešit, když se o ní ví.
Deprese může souviset i s narušenou imunitou, nedostatečnou výživou, nebo za ni může jiná choroba. Je známá souvislost s cukrovkou, nebo poruchou štítné žlázy. Pokud tedy máš depresivní stavy z neznámé příčiny, řekni o tom svému lékaři a nech si štítnou žlázu vyšetřit u endokrinologa.
Ne vždy je ale příčina vnitřní, často je deprese prostě reakcí na něco smutného, na nějakou životní událost, kterou prožíváme. Jak už bylo řečeno v úvodu, smutek patří k životu. Jde jen o to, že každé truchlení musí někdy skončit a nesmí tě naprosto odříznout od života na nepřiměřeně dlouhou dobu a v nepřiměřené síle.
Pokud má tvoje deprese kořeny v tom, co se ti v životě přihodilo, případně za ni může nadmíra stresu, který už nedokážeš dál zvládat, pak ti může pomoci psychoterapie. Někdy je třeba psychoterapii doplnit dočasně léky, jindy stačí sama o sobě.
Ať už prožíváš ojedinělou depresivní fázi, nebo se s depresí potýkáš dlouhodobě, věř, že někde nad těmi černými mraky svítí Slunce. Jde jen o to najít způsob, jak ty mraky roztrhat. Už jen to, že čteš tyto řádky, je skvělé a svědčí to o tom, že chceš věci změnit. A ty to změnit můžeš! Věř, že nejhorší je udělat první krok. Pak už to bude jen lepší :-)
Téma duševního zdraví je široké a všechno se do článku nevejde. Rozhodně doporučujeme jít dál na super stránky nevypustdusi.cz. Najdeš tam spoustu informací a také kontaktů, kde hledat pomoc.
Není všechno depka, co se mračí
Deprese: Rozhovory s těmi, které bolí být.
Článek vznikl díky podpoře projektu Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.