Máme za sebou únor – měsíc bezpečného internetu. Probrali jsme otevřené i skryté hrozby číhající v temných zákoutích webu, ze všech stran jsme nahlédli na to, jak se na síti chovat, přečetli jsme si kopu tipů, jak si zabezpečit profily, jak nenaletět podvodníkům… Víme o internetu všechno! Všechno? Nemáme ve všech těch informacích tak trochu zmatek?
Když jsem se učil na maturitu, byl jsem dost líný na to, abych si sám zpracovával maturitní otázky. Naštěstí jsem měl hodné spolužačky, které se se mnou o svoji přípravu podělily, díky čemuž jsem se mohl dál flákat (už teď jistě tušíš, že to bylo špatně). Týden před zkouškami mě začal nahlodávat stres a dokopal mě k tomu, abych učební materiály otevřel. Byl to šok! Tolik různých informací utopených v tunách nudné omáčky, v tom jsem se nemohl vyznat. Nebylo mi tedy, než začít makat a ve dne v noci si připravovat alespoň stručnou osnovu těch nejdůležitějších informací. Jak ta maturita dopadla, to není úplně důležité. Podstatné je, že pro Tebe tu máme stručný a přehledný souhrn toho nejdůležitějšího, co zaznělo v tematických článcích o bezpečí na internetu!
Slovníček pojmů
Digitální stopa – otisk, který za sebou zanecháváme svým vystupováním na internetu – příspěvky, komentáře, navštívené stránky, vyplněné registrace… Pokud si nedáváme pozor, co a kam píšeme a sdílíme, může být narušeno naše soukromí a bezpečí zneužitím citlivých informací.
Internetová identita – výsledek naší digitální stopy – obraz, kterým se na internetu prezentujeme. Řada lidí má internetovou identitu dost odlišnou od té reálné, protože na webu vystupuje jinak, než se chová ve skutečnosti. Podvodníci a útočníci si záměrně budují falešnou internetovou identitu, aby oklamali své oběti.
Kyberšikana – druh cíleného psychického násilí páchaného prostřednictvím elektronické komunikace – patří sem sdílení zesměšňujícího nebo urážlivého obsahu o oběti nebo sdíleného falešně jejím jménem, dále útočné, výhružné nebo obtěžující zprávy psané oběti.
Kyberstalking – dlouhodobé, cílené a stupňující pronásledování oběti na internetu, mobilu apod. Patří sem například bombardování obtěžujícími zprávami, monitorování pohybu oběti na netu, krádeže identity apod.
Kybergrooming – zločin, při kterém se pachatel vydává za jinou osobu s cílem vylákat oběť ke schůzce a dalšímu zneužití (nejčastěji sexuální zneužití nebo manipulace).
Malware – program určený k poškození počítače nebo ke krádeži dat. Patří sem viry, trojské koně, spyware a další programy, které mají za cíl škodit nebo obtěžovat oběti.
Spyware – program, který špehuje oběť a informace o jeho souborech, pohybu na webu apod. přeposílá pachateli.
Phishing – podvodná technika k získání citlivých údajů oběti. Nejčastěji se jedná o zprávy tvářící se jako korespondence z banky, které vyžadují zaslání hesla k internetovému bankovnictví, čísla kreditní karty apod.
Sexting – zasílání zpráv se sexuální tématikou – vyzývavé nebo nahé fotky, videa apod. Tento trend vznikl v partnerských vztazích, kdy si partneři, kteří nemohli být fyzicky u sebe, takto vynahrazovali intimní kontakt. Velké nebezpečí zneužití sextingu spočívá v úniku zasílaného materiálu na internet, sextování s pachateli s falešnou identitou atd.
Trolling – zasílání záměrně provokativních, urážlivých nebo dezinformačních zpráv nebo komentářů v diskusích, které má vyprovokovat ostatní diskutující k reakci, kterou sami sebe zesměšní.
Hoax – záměrně šířená poplašná zpráva, která má vyvolat u veřejnosti strach nebo paniku.
Propaganda – neplést s propagací! Propagace je reklama nebo líbivá recenze na nějaký produkt nebo osobnost, propaganda je lživé, záměrné překrucování informací s cílem obhajovat určitou ideologii nebo politickou stranu. Internet je kvůli své přístupnosti a dosahu hojně zneužíván k hlásání propagandy.
Útok hrubou silou – zastaralý, ale stále užívaný způsob snahy o prolomení hesla, při kterém útočník opakovaně zkouší heslo metodou pokus – omyl. Obranou je dlouhé heslo složené s písmen, číslic a speciálních znaků.
Slovníkový útok – způsob snahy o prolomení hesla, který spočívá v zadávání slov a frází objevujících se ve slovníku. Obranou je heslo, které jako slovo nedává smysl, doplněné o další znaky.
Zásadní tipy a rady jak…
…se starat o svoji digitální stopu:
…se rozhodovat, co sdílet a co ne:
…jak vymyslet dobré heslo:
…jak po sobě nezanechat stopy:
…najít pravdivé informace:
…se nechtěně nestát pornohvězdou:
…chatovat jen s tím, s kým chceš:
Uff, je to dřina, dávat si na to všechno pozor, co? A to ještě zdaleka nekončíme! Na dva měsíce si oddechneme a v květnu se vrátíme s dalšími příspěvky o všem, s čím se na netu můžeme setkat. Ale neboj, těch zásad není tolik, aby si na to člověk nezvyknul a výsledek za to snažení rozhodně stojí. A kdyby sis s něčím nevěděl/a rady, nebo Ti chování některých lidí, se kterými se na webu bavíš, přišlo divné, klidně se o tom poraď. Kde? No přece na Jdidoklubu.cz!
Související články:
Reálné případy a dopady sextingu
Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?
Bacha na sexting
"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862
Internetová identita - naše druhé já?
Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Google jasnovidec
Hledej, stopa!
Welcome to the Internet - let me be your guide!
Příspěvek vznikl v rámci projektu Bezpečnost na internetu, který finančně podpořila Československá obchodní banka, a.s.