Dáme si zase trochu fantasy, jo? Přestav si společnost, ve které svět funguje jako jedna velká počítačová hra. Všechno, co děláš, ovlivňuje úroveň Tvojí postavy – za dobré chování se Ti status zvedá, za špatné zase klesá. A podle toho máš dostupné různé vymoženosti – od půjček, přes vzdělání, až po výběr partnera na rande. Že je to hodně nereálná fikce? Omyl, příteli! Tahle realita je možná blíž, než si myslíš, a není tak docela virtuální…
Čína dovede čas od času překvapit. Aby zabránila případné invazi nepočetného vojska, postaví mega obří zeď (která navzdory naučeným povídačkám není vidět z vesmíru). Když se snaží najít elixír věčného mládí, vynalezne omylem střelný prach (tedy cosi jako elixír krátkého mládí). Když chce levnou a ekologickou energii, zaplaví milion hektarů půdy a domovy milionu lidí, aby zde udělala vodní elektrárnu… No a teď tvrdí, že chce bojovat s nepoctivými obchodníky – a pokud se obáváš, jakou megalomanskou zběsilostí skončí tato věta, nebudeš zklamán/a – proto bude špehovat víc než miliardu lidí a hodnotit jejich každodenní chování.
Nedává to smysl, viď? No, věc se má tak: Čína údajně trpí špatnou pověstí především kvůli nedůvěryhodnosti obchodníků, firem, které padělají zboží a tak podobně. Tohle zní celkem logicky, takže nějaký krok, který by zvýšil důvěryhodnost, je na místě. Ovšem jak tu důvěryhodnost jednotlivých lidí zhodnotit? K tomu má sloužit nový projekt, do nějž se už teď zapojil více než milion obyvatel Číny. Provozovatel hodnotícího systému jednoduše sbírá informace o tom, co dotyčný kupuje, zda platí půjčky včas, co dělá, jak se chová na internetu, co vyhledává apod., a tyto věci hodnotí. Výsledkem je takzvaný sezamový kredit, který ostatním uživatelům prozradí, na kolik je dotyčný důvěryhodnou osobou.
Projekt je zatím dobrovolný a Číňany láká na řadu výhod, jako levnější půjčky nebo třeba přednostní odbavení na letišti. Od roku 2020 však bude povinný pro všechny občany země. Zastánci této novinky tvrdí, že je touha po vyšším sociálním statutu motivuje k lepšímu chování, které jejich kredit opět zvyšuje a přináší jim možnosti, na které by bez této „prověrky“ nedosáhli. Někteří uživatelé říkají, že „V čínském systému se beztak sdílejí informace o nás všech, takže je to jedno“ (zdroj: ČT24).
Podle kritiků však dá tento nástroj vládě nové možnosti, jak kontrolovat své občany a trestat je za nevhodné chování. Jak? Třeba tím, že člověk díky nízkému kreditu nedosáhne na zajímavou práci, na studium na škole, nebo se nedostane ani do vyhledávání na seznamkách.
A co si o tom myslíš Ty? Pro nás ve střední Evropě jde o věc možná relativně vzdálenou. Ovšem jak se to vezme – technicky to samozřejmě možné je, ze strany mnohých společností by jistě byl i zájem (obchod s osobními informacemi by jistě nebyl prodělečný). A tak jedinou brzdou zůstává, že takové sledování občanů snad ještě většinově považujeme za neetické a nesvobodné. Jak dlouho nás tato vymoženost demokracie podrží? Tak dlouho, jako my podržíme demokracii :)