Je to parta „obyčejných“ náctiletých studentů. Léto však tráví dost neobyčejně. Na vysokohorské expedici v Himalájích s vozíčkářem Honzou! Ukazují nám ostatním, že vše je možné – i to, co se zdá nemožné. Cestu nechápou jen jako fyzický výkon, ale především také jako duchovní cestu každého jednotlivce. No Limits!
Deset studentů plzeňských gymnázií ve věku 15-19 let společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem 10. 8. 2016 odletělo na svoji himálajskou expedici do oblasti Malého Tibetu v Indii. Domů se expedice vrátí 1. 9. 2016. Expedici absolvují studenti v rámci plnění prestižního mezinárodního programu DofE - Cena vévody z Edinburghu, kterou zaštiťuje britská královská rodina. Většina studentů bude mít po absolvování expedice splněný nejnáročnější zlatou úroveň programu DofE. Všichni doufají, že se jim podaří obstát v náročné výzvě, kdy mladí lidé budou muset čelit vysokohorskému terénu a navíc se postarat o veškerý servis svého pohybově handicapovaného kamaráda, který bude prvním vozíčkářem, jenž tuto oblast navštíví. Během expedice plánují studenti natočit film, který by měl mít premiéru v listopadu 2016 a plánují sérii výstav fotografií a motivačních cestovatelských přednášek.
Na náročné podmínky expedice se studenti intenzivně připravovali od února tohoto roku, společně absolvovali několik přípravných expedičních workshopů, cvičných expedic, prošli náročnou topografickou, zdravovědnou přípravou, seznamovali se se zásadami mediální prezentace, budhistickou kulturou, ale i rolemi v expedičním týmu a základy skupinové psychohygieny, nacvičovali jednání v rizikových a krizových situacích, byli seznámeni s expediční výbavou a výstrojí. „Nemělo by nás zaskočit nic, snažili jsme se všestranně pečlivě připravit na různé varianty, které nás při cestě mohou potkat,“ říká Štěpán Pastula, jeden z vedoucích výpravy, „jsme připraveni za pomoci různých lanových technik překonávat vodní toky a poradíme si i s našim vozíčkářem Honzou, kterému se mimochodem nácvik jeho transportu na lanech přes průrvy a nerovnosti moc líbil.“
„I když byla dlouhodobá příprava náročná a velmi komplexní, v takto vysokých horách musí člověk k cestě přistupovat s náležitým respektem a pokorou. Cestu nechápeme jen jako fyzický výkon a odraz mentality názvu naší expedice No Limits, ale především také jako duchovní cestu každého jednotlivce, který se na expedici musel pečlivě připravovat“, dodává druhý vedoucí výpravy, Antonín Kolář.
O svých aktivitách studenti informují na svém blogu No Limits Himalaya 2016. Aktuální informace najdete na oficiálních facebookových stránkách No Limits Himalaya 2016. Pokud to podmínky umožní, budou sem studenti během své expedice přidávat své aktuální expediční příspěvky.
Tak to se mi líbí! Jestli tobě taky, můžeš tuto aktivitu sledovat a přijet mladé horolezce přivítat na Letiště Václava Havla. Plánovaný přílet je 1. 9. 2016 v 9:10.
A jaké jsou tvoje velké plány? Napiš nám o tom!
Program DofE je vzdělávací program, který mladým lidem od 14 do dovršení 25 let umožňuje rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat volný čas.Program DofE je součástí celosvětové prestižní Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu a už od roku 1956 podporuje v desítkách zemí po celém světě mladé lidi napříč společností na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění.