Týdenní odpolední divadelní workshop pro mladé lidi se věnuje otázkám svobody a demokracie. Účastníkům nabízí možnost kreativně ztvárnit vlastní životní postoje a názory v podpůrné a přátelské atmosféře. S ohlédnutím na zlomové události roku 1989 v tehdejšímČeskoslovensku a vzpomínky pamětníků, kteří je zažili na vlastní kůži, budou mít účastníci možnost porovnat svá životní přánía myšlenky se svými vrstevníky druhé poloviny 20. století a nahlédnout do tvorby divadelního představení.
Co je podle tebe vnitřní svoboda? Co statečnost? Které hodnoty a postoje jsou podstatné a co bys byl ochoten pro ně obětovat? Jak těžké je zůstat věrný svým vlastním přesvědčením? Kdy pro Tebe bylo těžké říct NE?
Říká Ti něco téma „aktivního občanství“?
“Pro nás, tehdy patnácti- šestnáctileté, představoval Palach vrstevníka a jeho čin nejvyšší oběť. Šel jsem na první demonstraci a pak jsem chodil i na další, které se spontánně domlouvaly přímo na místě. Fascinovalo mě, že lidi, kteří se tam nechali mlátit mlátičkami v bílých helmách, tam druhý den přišli znovu… Nikdy potom jsem neměl takový pocit, že dělám něco důležitého pro tuto zem a pro tuto společnost.“, Jakub Ž.
„Kdy jsem byl na prvním výslechu, si přesně nepamatuju. Bylo to po demonstraci na Václavském náměstí a tehdy jsem dostal přiděleného estébáka, který mě sledoval až do revoluce.“, David K.
“Estébáci si pro mě přijeli na gymnázium ve dvou černých autech. Viděla jsem je přijíždět, nějak jsem tušila, že jedou pro mě. Do Bartolomějské mě odvezli rovnou z hodiny.“, Monika P.
Co mladí lidé před rokem 1989 chtěli změnit?
Udělal bys to také?
Cílem týdenního divadelního workshopu Post Bellum, z.ú. je vytvořit divadelní představení, které bude odrazem přemýšlení a uvažování mladých lidi na téma: Cena za svobodu a demokracii.
Počet účastníků: 10-15
Kdo: pražští studenti SŠ, SOŠ a SOU
Termíny a místa: 19. – 23. 7. Hloubětín, Praha 14, 26. – 30. 7. Vzlet, Praha 10, 23. – 27. 8. Vinohrady, Praha 2
Čas: PO-PÁ od 13 do 18 hod
ZDE se můžeš přihlásit!