Polovina českých domácností chová jednoho nebo více domácích mazlíčků. Nejčastěji jsou to psi – těch v České republice žijí dva miliony. V přepočtu na počet obyvatel jsme tak evropskými rekordmany v chovu psů! Také si chceš nějakého hafana pořídit? V článku se dozvíš, na co si při výběru pejska dát pozor a co takový pes potřebuje.
Výběr psa
Pes je závazek na mnoho let, proto vybírej pečlivě. Dojeď se na štěňátka podívat klidně vícekrát a pozoruj je při hře, než si vybereš. Jestli si vybereš největšího rošťáka z vrhu, nediv se pak, že bude zlobit i jako dospělý pes. Poohlédni se raději po nějakém „pohodáři“, co není ani hyperaktivní, ani zakřiknutý v koutě.
Můžeš samozřejmě udělat dobrý skutek a vzít si pejska z útulku. I obyčejný kříženec je dobrý kamarád a navíc tihle psi bývají zdraví a dlouhověcí, oproti přešlechtěným plemenům. Pokud si ale chceš pořídit nějakou módní rasu – např. buldočka, čivavu, jorkšíra, jack russel teriéra, kavalíra, westíka, bišonka, pitbula, nebo jiné plemeno, čti pozorně následující řádky. Právě na tyto „trendy“ psy se totiž zaměřují tzv. množitelé.
Množírny – co to vlastně je a jak je poznám?
Určitě víš, že existují psi bez „papírů“ (průkazu původu) a s „papíry“. Jestliže se psem nechceš jezdit po výstavách a nechceš, aby byl chovný, řekneš si možná, že papíry jsou ti k ničemu a vyhazovat tisíce za psího kámoše s rodokmenem je zbytečné. To ale není úplně pravda. Při koupi psa bez papírů si totiž snadno můžeš domů přinést štěně z tzv. množírny. Co to vlastně množírna je? Jak poznám, že se jedná o pejska z množírny a proč si ho nemám kupovat?
Množírny provozují lidé, jejichž jediným cílem je zisk. Zatímco v řádném chovu se rodiče štěňátek pečlivě vybírají s ohledem na zdraví a povahové vlastnosti štěňat, množiteli je to srdečně jedno, zajímají ho jen peníze. Štěňata prodává sice levně, následná veterinární péče ale stojí mnohdy mnohem více, než pejsek s „papíry“. Bývají zablešená, plná parazitů, podvyživená a co je horší, mají spoustu vrozených vad a dědičných nemocí, které zprvu nejsou vidět. A bohužel nejdou často ani vyléčit, a tak místo radosti z nového zvířecího kamaráda běháte po veterinářích a tvůj pejsek je přesto pořád nemocný a trápí se.
Psi navíc živoří v množírnách v příšerných podmínkách. Jsou zavření v malém prostoru, v klecích nad sebou, nechodí ven, takže si čůrají a kálejí vzájemně na hlavu. Jejich jediným posláním je množit se – množit majiteli peníze. A tak jsou fenky neustálými porody úplně vysílené a zničené.
Ani psychicky na tom nejsou pochopitelně dobře a nemají žádné sociální ani hygienické návyky. To znamená, že štěňátko, které si přineseš, bude obtížně vychovatelné, bude se bát, nebo bude agresivní, nebude čistotné a jen těžko pochopí, co je to venčení a proč nemůže zdemolovat váš byt.
Koupí pejska z množírny ničemu nepomůžeš, ale naopak tohle týrání podpoříš. Proto dobře čti, na co si dát pozor:
Co pes potřebuje
Pejska máš doma a teď co vlastně takové zvíře potřebuje, jak se o něj starat?
Ať je pejsek jakkoli maličký a roztomilý, měj na paměti, že je to stále pes se svými psími potřebami a pudy. A takový pejsek potřebuje jídlo a vodu, pelíšek, hodně pohybu a hraní, kontakt s ostatními psy a lidmi, a především vědět, co má dělat, jak se chovat. Až teprve pak pomazlit.
Krmení
Krm pejska tím, na co je zvyklý od chovatele, pro psa není dobré krmení střídat. Pokud nevíš, co pejsek jedl, dobře vyber, čím ho budeš krmit. Kvalitní krmení poznáš podle toho, že na obalu najdeš podrobné složení, a také podle obsahu masa. Toho by mělo být co nejvíce, zatímco obilovin co nejméně. Zapomeň na granule a konzervy z obchoďáku, tam rozhodně nic dobrého neseženeš. Že je na něco reklama v televizi ještě neznamená, že je to kvalitní a zdravé. Poraď se raději ve specializované prodejně s krmivy pro psy a nakupuj tam.
Pohyb a socializace
Pejsek musí mít pohyb, je to jeho základní životní potřeba. Různá plemena jsou různě náročná. Zvaž proto, kolik času budeš na pejska mít a podle toho vol plemeno.
Když psa od malička zvykneš na kontakt s lidmi, nebudeš se později trápit s tím, že je tvůj pes zlý a kouše. Musí se také potkávat s jinými psy a hrát si s nimi, psi jsou totiž zvířata společenská, zvyklá žít ve smečce. Když budeš pejska pořád nosit v náručí, chlácholit ho a bránit v kontaktu s jinými psy, moc mu tím nepomůžeš. Naopak, vychováš z něj asociálního ustrašeného jedince, který bude na všechny ostatní psy štěkat, bát se jich a napadat je. Dovol svému psu, aby byl psem, tedy tím, čím je – i když třeba vypadá jako plyšák. Jedině tak bude tvůj pes šťastný.
Disciplína
Nevychovaný pes je problém. Velký pes – velký problém, malý pes – stále problém. Dbej na to, abyste se SPOLEČNĚ naučili fungovat a pejsek si osvojil chůzi na vodítku a základní povely. Těmi je bezpodmínečné přivolání, odložení (pejsek se musí naučit být i sám, vědět, že se vrátíš) a odeslání na místo. Vezmi pejska na cvičák a zapracujte na tom, aby se tenhle základ naučil. To ostatní je bonus – jestli bude umět panáčkovat a podávat pac, na tom tolik nezáleží.
Tohle všechno je pro pejska důležitější, než mazlení. Pes potřebuje chápat, kde je jeho místo, co má dělat a co nemá dělat. Pes také potřebuje pevné vedení svého pána, na kterého se může spolehnout. Pokud pes neví, co má dělat, je nešťastný a bude se patrně snažit převzít místo v čele vaší smečky. Nebude to dělat proto, že by byl dominantní a chtěl mít nad tebou navrch - dává ti tak najevo, že mu chybí bezpečí a jistota v pánovi, že je zmatený a potřebuje řád.
Není ale tak složité rozumět tomu, co tvůj pes potřebuje a při troše snahy budete ty a tvůj pes dokonalá dvojka.