Otravuje tě někdo neustálými zprávami na internetu nebo v mobilu? Obtěžuje ve dne i v noci? Nebo dokonce vydírá a zastrašuje? Nebuď oběť, braň se! V článku o kyberstalkingu se dozvíš, jak nebezpečné pronásledování na internetu vypadá a co můžeš udělat, aby ses před ním ochránil/a.
Kyberstalking je, když pronásledovatel využívá komunikačních technologií k zastrašování, vydírání a obtěžování oběti. Tento jev se objevil s rychlým vývojem počítačových technologií – kyberstalking je snadný, levný, účinný a anonymní způsob, jak někoho pronásledovat v kyberprostoru.
Může mít řadu forem a různou intenzitu, která má narůstající tendenci. Stalker (pronásledovatel) svou oběť například bombarduje telefonáty, SMS zprávami, e-maily, popř. zprávami zasílanými pomocí ICQ, Skypu nebo chatu, posílá jí „dárky“, které oběť nechce atd.
Pronásledování může vypadat takto:
Typickými příklady taktik kyberstalkerů mohou být posílání manipulativních, výhrůžných, oplzlých nebo obtěžujících e-mailů, nabourání se do on-line účtů oběti a změna nastavení nebo hesla, vytváření falešných účtů na sociálních sítích a seznamkách, vydávání se za oběť nebo snaha o navázání kontaktu s obětí pod falešnou identitou, zveřejňování soukromých informací o oběti na internetu například ve formě inzerátu (výsledkem je obtěžování mnoha lidmi, kteří si příspěvek přečetli), zneužití profilu oběti na sociálních sítích (získání informací, nabourání se do účtu atd.), monitorování e-mailové komunikace oběti nebo narušení e-mailové komunikace oběti zahlcením schránky nežádoucími e-maily nebo viry.
Nejčastěji jde o lidi, kteří se nejsou schopni vyrovnat s ukončením vztahu, mají pocit, že je jim ubližováno a je s nimi nespravedlivě zacházeno, často jsou to osamělí lidé, kteří touží po vztahu a intimitě, někdy je pro ně oběť předmětem sexuální touhy. Jsou posedlí nějakým člověkem, nebo prostě posedlí. Část pronásledovatelů jsou sexuální útočníci, kteří mají deviantní sexuální zájmy. Pronásledovatelé mají rádi pocit moci a kontroly nad obětí.
Hodně. Oběť má často:
Kyberstalking je zločin a pachatelům hrozí vězení. V lednu rok 2010 byl termín stalking zaveden do trestního zákona pod názvem nebezpečné pronásledování.
(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
Nebuď oběť, braň se! Kyberstalking je poškozování, které je stejně závažné, jako fyzické násilí! Právo stojí na tvé straně. Pokud tě někdo pronásleduje a posílá ti hnusné, sprosté, nebo výhružné zprávy, co můžeš dělat?
Wikipedie. Otevřená encyklopedie. Kyberstalking.
Wikisofia. Cyberstalking.
Profem. Život bez násilí je právo každé ženy. Kyberstalking.
Online.muni.cz. Mladá právnička radí, jak čelit kyberstalkingu.
Kybergrooming. Miláček, nebo úchylák?
Je libo Internet?
Bezpečně na Internetu - udělejme si v tom jasno!
Reálné případy a dopady sextingu
Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?
Bacha na sexting
"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862
Internetová identita - naše druhé já?
Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Google jasnovidec
Hledej, stopa!
Welcome to the Internet - let me be your guide!
Dobrý sluha, ale zlý pán
Setkali jste se někdy s pojmem "stalking"?