Samota je stav, kdy člověk není rušen okolními vlivy a může se obrátit sám do sebe – být ve vztahu sám se sebou, pozorovat sebe sama, vytvářet si názory a postoje, rozhodovat se, přemýšlet nebo jen relaxovat. Někdy je samota příjemná, uklidňující, někdy člověka skličuje. Občas takovou samotu potřebuje každý a je na každém z nás, jak často ji vyhledá a jak ji využije. Tato samota je záležitostí dobrovolnou.
Jenže existuje ještě jeden stav, tomu výše zmíněnému podobný, který však není příjemný, vyvolává úzkost a hlavně se do něj člověk nedostává dobrovolně a těžko se z něj dostává ven. Jde o osamění. Osamění člověk nevyhledává, do něj se dostává kvůli nezájmu ostatních, rodičů a kamarádů, kvůli nedostatku vztahů a kontaktů, jenž může mít mnoho příčin.
Co osamění přináší
Pro osamělého člověka je velmi těžké najít cestu ven – nemá si s kým o svém stavu promluvit nebo se toho bojí. Bývá nedobrovolným vězněm ve svém uzavřeném světě. Obzvlášť složitá je tato situace pro děti, které buď nevěří, že by svůj stav mohly změnit samy a tak čekají, až se něco stane (k čemuž nemusí jen tak dojít) nebo se snaží na sebe upozornit, upoutat pozornost. A když to nejde běžnými prostředky, někdy se pokouší své okolí šokovat, kvůli čemuž se však problémy mohou spíše nabalovat, než že by se vyřešily. Děti trpící osaměním mnohdy upadají v závislosti, kvůli nízkému sebevědomí se nechají zneužít k páchání trestné činnosti (například od extremistických skupin, u kterých hledají přijetí a začlenění do party) nebo se stávají obětí obchodu s lidmi, jsou nuceny k prostituci apod. Naštěstí existuje i lepší způsob, jak se dostat z osamění ven…
Nejsi v tom sám
Na stránkách detskasamota.cz, které provozuje Nadace Naše Dítě, naleznete kontakty na organizace, kde lidem trpícím osaměním dovedou pomoci. Je zde kompletní seznam nízkoprahových klubů pro děti a mládež, kde člověk může hledat odbornou pomoc a poradenství, ale i začlenění do skupiny nebo volnočasové aktivity. Dále na stránkách najdete kontakty na krizové linky nebo orgány sociálně-právní ochrany dětí.
Svěřená starost = poloviční starost
Se svým problémem ohledně samoty nebo o zkušenostech s ní se můžete na stránkách svěřit ostatním - napsat svůj příběh, kterým sobě můžete ulevit a ostatním pomoci. Dále zde naleznete dopisy od známých osobností a odborníků, soutěže atd.
Kdy a kde začít?
Pokud vás tento projekt zajímá, můžete se na něj podávat i jinak než skrze monitory počítače. 19. října odpoledne pořádá Nadace Naše dítě drakiádu v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, kde si můžete draka vyrobit nebo si zalétat s vlastním, zúčastnit se soutěže o nejhezčí kousek nebo prostě jen poznat nové lidi. V obchodním domě Europark je pak pro návštěvníky připravena Výstava proti dětské samotě, kde se můžete podívat na obrázky a texty věnující se tématu, přečíst si Dopisy dětem nebo si zasoutěžit.
„Bez samoty je nemožné žít a v osamění je těžké zůstat sám sebou.“
Pozor, odpovědět na každou otázku dotazníku smíte pouze jednou a odpovědi nelze zpětně změnit. Na otázky na které vůbec neodpovíte, můžete odpovědět později.