Určitě tušíš, že ke zdravému životnímu stylu nepatří jenom správné množství a složení přijímané potravy. Taky je potřeba se zaměřit na to, čím tu přijatou energii využijeme, tedy především na pohyb. Jak často a jak dlouho bychom se měli hýbat, abychom neztráceli fyzičku? Je posilování vhodné i pro děti a dospívajíci? Na co si dát při cvičení pozor? To jsou témata tohoto článku.
Nedávno jsem v kavárně zaslechl následující rozhovor:
"Tak co ty tvoje záda?""Ále, nic moc. Přes den to docela jde, ale v noci bez brufenu neusnu. Tady dole to strašně bolí. A doktor má plno, takže mě vezme až za tři měsíce.""Hm, to znám. Já zase zápasím s kolenem. Když jsme jeli na hory, tak jsem bez ortézy nevycházel z baráku. A vždycky, když se mění počasí, mám problémy se vůbec pohnout, jak to bolí..."
Což o to, postěžování na zdraví bývá v kavárnách celkem častým tématem hovorů, jen mě zarazilo, že tento rozhovor nevedli senioři, ale kluci odhadem kolem pětadvaceti let. Ostatně, když k sobě budeme upřímní, taky si budeme muset přiznat nějaké ty bolístky, praskající klouby, slabou fyzičku. Když se průměrně věnujeme sportu, pohybu a aktivnímu odpočinku 42 minut denně (zdroj), nelze se tomu úplně divit. Až příliš mnoho času strávíme v leže nebo v sedě a když už po našem těle něco chceme, přemáháme jej, protože na takovou zátěž není zvyklé. Logicky nás tedy napadne, že řešením bude větší porce pohybu a cvičení.
Není pohyb jako pohyb
Je ale důležité vědět, jak se pohybovat a jak cvičit, aby to mělo kýžený efekt a abychom si ještě víc neublížili. Tedy, u přirozeného pohybu se člověk nemůže úplně splést. Za jakýkoliv čas strávený mimo židli/křeslo/gauč/postel bude naše tělo vděčné. Obecně se však dá říci, že čím různorodější a přirozenější pohyb je, tím je to pro tělo lepší. Když se totiž budeme věnovat pohybu, který zaměstnává jen určité skupiny svalů, docílíme tím jenom nerovnoměrného rozložení svalstva, tudíž nerovnoměrné namáhání postavy a to není úplně ideální. Například takové sjezdové lyžování je jistě skvělý sport, ale netrénované tělo namáhá zcela nezvyklým způsobem, zatěžuje kosti a klouby dolních končetin a pokud tedy není doplněno všestrannějším pohybem, úplně to tělu prospívat nebude. Naopak ideálním a za každé příležitosti zdravým pohybem jsou takové aktivity, při kterých je celé tělo vystavené rovnoměrné zátěži a které svým charakterem přispívají ke správnému držení těla. Například plavání - u něj musíme chtě nechtě zapojovat všechny svaly, včetně těch posturálních - tedy těch, které mají za úkol držet postavu (patří sem hluboké zádové svalstvo, břišní, hrudní a šíjové svaly atd.). Právě jejich posilování je potřebné k tomu, aby nás nebolela záda, abychom se vyhnuli nepřirozenému prohnutí páteře, problémům s dýcháním apod. Právě proto bývá plavání velmi doporučovaným doplňkovým pohybem k různým jednostranně zátěžovým sportům.
Kdo se nerad cachtá v bazénu, může si zvýšit výdrž a zpevnit posturální svalstvo i svižnou chůzí. Aby byly procházky účinné, měly by trvat vždy alespoň 45 - 60 minut, abychom se při nich stihli zadýchat a lehce zapotit a vyrazit bychom na ně měli aspoň čtyřikrát týdně. Spousta lidí volí raději běh, ale ten při častém opakování není vhodný úplně pro každého. Představuje velkou zátěž pro klouby, především kotníky a kolena, a někdy při něm může dojít i k takzvaným únavovým zlomeninám - v kostech díky otřesům při běhu vznikají miniaturní trhlinky, které, pokud jim nedáme dostatek času k zahojení, mohou po čase vyústit v nalomení kosti. Když se ale běh vhodně kombinuje s jinými formami pohybu a nehodláme běhat každý den půlmaraton, je skvělým prostředkem pro zvýšení výdrže, kontrolu tělesné hmotnosti i předcházení srdečním onemocněním.
Proč cvičit
Pokud chceš jít štěstíčku (a zdravíčku) ještě trochu víc naproti, můžeš do svých denních rituálů zapojit i pravidelné cvičení a posilování. K čemu je to dobré?
Jak cvičit
Samozřejmě existují různé cvičební, tréninkové a posilovací sestavy, návody, manuály, každý psaný s jiným cílem a posilující jiné partie. Můžeš si tak vybrat silové cvičení na zvýšení objemu svalové hmoty, aerobní cvičení pro zvýšení výdrže a posílení srdce, cviky s primárním cílem shodit přebytečné tukové zásoby i cviky na posílení konkrétních partií. Návodů na tyto cviky, sestavy a kúry najdeš na internetu tuny, takže by bylo zbytečné je tady rozepisovat, stačí jen do vyhledávače zadat, čeho chceš cvičením dosáhnout a hned Ti vyjedou odpovídající tipy. Připomeňme si alespoň několik rad, jak cvičit, abychom tělu neuškodili, ale skutečně prospěli:
Zajímalo by Tě, jak je to s doplňky stravy, ionťáky, proteinovými bombami a dalším "zobáním pro sportovce"? Počkej si na příští článek, přesně tyhle věci si tam vezmeme na paškál.
Odkazy:
"Po cvičení vás musí bolet svaly" aneb největší mýty o fitness7 hlavních přínosů posilování pro naše zdravíJak správně sestavit posilovací trénink: Začátečník
Související články:
Buď fit s jdidoklubu.cz!
Jsi to, co jíš vol. I - Junk food
Jsi to, co jíš vol. 2 - Zdravá strava
Poruchy příjmu potravy - když se z jídla stane peklo