Česká asociace streetwork, která mimo jiné zřizuje i portál jdidoklubu.cz, v červnu rozjela informační kampaň na téma Streetwork – Na ulici se pracuje! Upozorňuje v ní na práci streetworkerů, kteří pracují s dětmi a mládeží po celé republice.
Viděli jste někdy streetworkera? Určitě! Jsou totiž všude – v Praze, Brně, Hradci, ve Znojmě, v Ostravě, na ulici, na nádraží, v parku, v nákupáku… Jen jste ho asi dost možná nepoznali, protože vypadá jako úplně normální člověk a nemá u sebe žádnou ceduli ani stánek s reklamním poutačem. Streetworkeři totiž vyhledávají skupiny lidí, pro které je jejich služba určena (děti a mládež, osoby bez přístřeší, ale třeba i prostitutky nebo uživatelé návykových látek), přímo v jejich přirozeném prostředí a bez velkého humbuku, aby je svojí přítomností zbytečně nenálepkovali v očích ostatních lidí. To je vlastně hrozně super nápad, protože se takhle dostane služba i k těm, kdo ji potřebují, ale netroufali by si pro ni přijít.
Jenže v té streetworkeří „neviditelnosti“ je zároveň i háček. Spousta lidí o jejich práci vůbec neví, popřípadě si myslí, že je zbytečná, nebo o ní mají hodně zkreslené představy. Třeba si myslí, že je to práce pro dobrovolníky, kteří nemusí nic umět. Omyl! Streetworker musí mít patřičné vzdělání, většina jich má vysokou školu v oblasti sociální práce, psychologie nebo třeba sociální pedagogika. Přitom mzda tomu vůbec neodpovídá a streetworkeři tak často musí mít více zaměstnání nebo změnit práci ve chvíli, kdy chtějí třeba založit rodinu. Hodně lidí si taky myslí, že streetwork je jen o výměně injekčních stříkaček. Zase omyl! Celých 50 % všech streetworkerů pracuje s dětmi a mládeží, kterým pomáhá řešit nejrůznější situace spojené s dětstvím a dospíváním – školní neúspěchy, problémy mezi vrstevníky, v rodině, experimenty s drogami, alkoholem, sexualitou, apod. Zbylá půlka se pak zaměřuje třeba na osoby bez přístřeší, lidi v sexbyznysu, seniory nebo právě ty zmíněné uživatele drog.
Kampaň vysvětluje, jak je streetwork užitečný, že šetří společnosti miliony tím, že předchází různým rizikům a že práci streetworkera je potřeba oceňovat. Kampaň odstartovala v červnu a ve vybraných krajských městech, včetně metropole, poběží i během letních měsíců. „Naším záměrem bylo trochu provokativně ukázat na to, že ulice není jen místo, kde se odehrávají různé problémové jevy, ale že je také místem, kde se aktivně pracuje. Zaměřujeme se především na práci s dětmi, protože o té se v souvislosti se streetworkem příliš často nemluví,” uvádí Jan Havlíček, jehož tým kreativní koncept celorepublikové kampaně připravil.
Na rizika dnešní doby chce rodiče dětí a mladých lidí upozornit nová kampaň České asociace streetwork. Ta v Česku zastřešuje terénní a nízkoprahové programy. Na plakátech ve veřejném prostoru označených heslem “riziko pádu” ukazuje situace, se kterými se terénní pracovníci setkávají u dnešní mládeže nejčastěji. Vyvrací také mýty o streetworku jako takovém. Plakáty s vizuály kampaně představující jednotlivé pády do pomyslné propasti budou k vidění nejen v prostředcích veřejné hromadné dopravy ve městech, jako jsou České Budějovice, Jihlava, Liberec nebo Plzeň, ale také na dalších nosičích – městském mobiliáři, lavičkách a podobně. V Praze pak budou k vidění také jako součást reklamy v pěti vybraných kinech.
Chceš vyhrát sluchátka Pioneer nebo Beats? Jasně, že chceš! Tak si pozorně prohlédni obrázky s materiály zmíněné kampaně a vyplň tuto jednoduchou soutěžní anketu!
>>> ODKAZ NA SOUTĚŽ <<<