Existuje vlastně několik typů antikoncepce, tedy způsobů ochrany, a to podle toho jakým způsobem ochraňují před početím. Jsou taky různě spolehlivé.
1. Přirozené
- přerušovaná soulož
- metoda plodných a neplodných dnů
2. Bariérové
- kondom
- pesar
3. Chemické
- spermicidní tablety a krémy
4. Hormonální
- kombinované preparáty
- gestagenové preparáty
5. Nitroděložní tělísko
6. Sterilizace
Více o jednotlivých typech antikoncepce se můžete dozvědět zde.
Už tu byl článek o kondomech, tak bych plynule pokračovala v tématu antikoncepce. Mezi velmi rozšířený druh antikoncepce a to především mezi mladými dívkami je hormonální antikoncepce. Jak tento typ antikoncepce vlastně funguje?
Hormonální antikoncepce nebo taky prášky jsou velmi oblíbené pro jejich jednoduchou aplikaci a vysokou ochranu před početím. V dnešní době už je hormonální antikoncepce velmi spolehlivá a poměrně šetrná pro tělo. Působí tak, že zabraňuje dozrání a uvolnění vajíčka z vaječníků. Také způsobuje změny děložní sliznice a zahuštění hlenu v děložním hrdle, který znesnadňuje vstup spermií.
Kromě ochrany před početím, bývá také antikoncepce často předepsána kvůli úpravě menstruačního cyklu nebo snížení bolesti při menstruaci. Navíc velkou výhodou je, že holka může sama užívání přerušit podle potřeby, nebo naopak brát prášky delší dobu v kuse.
Užívání hormonální antikoncepce má ale také „nevýhody“:
- je potřeba je užívat pravidelně – ideálně každý den ve stejný čas
- účinky mohou být sníženy braním antibiotik, zvracením, průjmy
- mohou se objevit vedlejší účinky – citlivost prsou, nevolnost a jiné
- může se objevit krvácení mimo cyklus
- zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin
Proto je vždy důležité konzultovat typ předepsaných prášků s gynekologem a popřípadě ho požádat o změnu předepsaných prášků. Hormonální antikoncepce je dostupná ve formě tablet, injekcí, náplastí, implantátů nebo vaginálního kroužku.
I přes to, že v dnešní době je přirozené jít k doktorovi a nechat si prášky předepsat, vždyť není pomalu nic jednoduššího. Je dobrý si rozmyslet jaké jsou další možnosti a taky si uvědomit, že hormonální antikoncepce ochraňuje pouze před početím, ale ne před pohlavními chorobami. Další věcí je, že i odborníci se nedokáží úplně shodnout zda je antikoncepce v dlouhodobém užívání škodlivá či ne.
Takže hodně zdaru při výběru "té správné" antikoncepce.
A ještě přidávám stránku, ktera by mohla zajímat holky, které čeká návštěva u gynekologa.