Asi žádná jiná onemocnění nejsou tak opředená mýty, jako ta, která se týkají našeho mozku. Je to jednoduché – bolest břicha nebo chřipku si dovede představit každý, ale to, že myšlení nebo prožívání funguje podle jiného schématu, to už jen tak někdo nedovede. A co teprve, když se ta porucha projevuje jen tak, že člověk vypadá jako „zlobivé dítě?“
ADHD je anglická zkratka, která znamená Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Tedy hyperaktivita spojená s poruchou pozornosti. Také se můžeme setkat s pojmem hyperkinetická porucha. Dříve se užívala označení lehká mozková dysfunkce (LMD) nebo lehká dětská encefalopatie (LDE; encefalopatie = onemocnění mozku). Obě jsou dost zastaralé a dost nepřesné, naštěstí se s nimi dnes už snad nesetkáme.
Jedná se o tzv. neurovývojovou poruchu. Další ošklivý slovo, co? Jeho první část (neuro) znamená, že se to týká nervové soustavy a druhá část zase značí to, že porucha je nepřenosná – nemůžeme se ADHD nakazit ani si ji jinak přivodit. Je součástí života jejího nositele a během jeho vývoje se různě proměňuje. Nedá se vyléčit (stejně jako třeba cukrovka prostě neodchází), můžeme však ovlivňovat její projevy a zmírňovat dopady.
Dobře, nevím, nakolik je tenhle vtip přesný, nikdy jsem se lidí s ADHD neptal, jak počítají ovečky před spaním, ale celkem trefně ukazuje na výraznou součást této poruchy, a tou je porucha pozornosti. Běžně je člověk schopný se stoprocentně soustředit zhruba 30-90 vteřin, potom se musí o pozornost snažit. I s tou snahou vydrží soustředěně poslouchat max. 20 minut (a školní hodina má 45 – blbý, co?), ovšem dítě s ADHD vydrží jen zlomky těchto časů. Když je porucha pozornosti vážná, tak přirozené soustředění může trvat opravdu jen třeba vteřinu nebo dvě, a výdrž koncentrace delší než minutu se dá považovat za úspěch. Pozornost a její výdrž musíme trénovat všichni, ale lidé s ADHD to mají o dost těžší.
Přiznám se, že ze všech vtipů o ADHD je tenhle můj nejoblíbenější. Doufám, že to nikoho neurazí, opravdu to není míněno zlomyslně. Chtěl jsem jím jen lehce přehodit výhybku a navodit další téma. Totiž jak ADHD ovlivňuje život jejího nositele. Jeho potřeba být neustále v pohybu, těkavost, impulzivita a nepozornost totiž mohou snadno vzbudit dojem, že se jedná o strašně nevychované, drzé a zlobivé dítě. Je tedy úplně jasné (a myslím, že každý z vás s tím má nějakou zkušenost), že to ovlivňuje jeho fungování ve škole. Učitelé bývají z těchto dětí mnohdy zoufalí, protože jim narušují výuku. Spolužáci mu to dávají sežrat, protože je věčné vyrušování taky štve. Jenže dotyčný vůbec nemá ponětí, že něco dělá špatně. A i když má, jednoduše to častokrát není schopný ovlivnit. Přitom většinou stačí jen to, aby se mu věnoval třeba asistent pedagoga a je to v klidu. V osobní komunikaci jeden na jednoho totiž drží pozornost mnohem lépe a při neustálé interakci s asistentem se potlačí i nutkání pořád něco dělat, pobíhat apod.
Jak jsem psal výše, ADHD se nejde zbavit. Nedá se plně vyléčit, přesto existují léčebné preparáty, které se při této poruše používají. V dnešní době je jich celá řada - Ritalin, Risperdal, Concerta, Strattera a mnohé další - a dají se tedy vybrat a nastavit tak, aby sedly konkrétnímu člověku, který je užívá. Přestože jejich výsledkem je stav, kdy je člověk klidnější, nejedná se o žádné opiáty, které by ho zdrogovaly, uspaly nebo něco podobného. Naopak (a teď zase musím upozornit, že nejsem ani farmaceut ani lékař, takže vycházím jen z laických informací, které jsem kdysi vyslechnul v hodinách psychopatologie – za případná zkreslení se tedy omlouvám), většinou by měly fungovat tak, že člověka stimulují, vyburcují tak, aby byl schopen držet pozornost a byl vnímavější.
Kdyby Tě toto téma zajímalo více, můžeš si pročíst třeba stránky adehade.cz, ze kterých jsem částečně čerpal informace i pro tento článek.
Pokud máš zkušenosti s ADHD, dost možná máš občas problémy s pozorností. Rozhodně by se Ti ale nemělo stát, že nikdo nevěnuje pozornost právě Tobě, když to potřebuješ. A proto jsme tu i my - máš-li nějakou starost nebo potíž, budeme rádi, když se obrátíš na naši Poradnu.
Článek vznikl díky podpoře projektu Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.