Blíží se čarodky a s nimi pořádný mejdan. Každý něco donese, někdo pivo, jiný flašku vína, bílé, červené, sladké, suché, samozřejmě nesmí chybět nějaká kořka. Co má kdo rád. Rum, zelená, vodka, nějaký likérek… U ohně se lahve vyskládají na hromadu a přehlídka v popíjení začíná. Někdo třeba donese i něco "zajímavějšího"...
Chceš si užít večer bez zvracení a "okna" a následující ráno na 1. máje bez strašlivé kocoviny a bolestí hlavy?
Vím, co piju
V tom případě rovnou zapomeň na model konzumace, pije se, co je. Dones si svoje oblíbené pití a toho se drž.
Proložit nealkem
A dones si také nealko. Minimálně tolik, kolik vypiješ alkoholických nápojů, ale raději ještě víc. Hodí se voda, a ještě lépe minerálka. Ideální je Magnesia nebo Vincentka – doplníš si jimi minerály, které pitím a odbouráváním alkoholu ztrácíš. Průběžně alko drinky prokládej nealkem, tvoje tělo tak neztratí tekutiny – alkohol totiž dehydratuje a to je jedna z příčin, proč je nám po něm zle.
Pekelný mix
Nemíchej různé druhy alkoholu. Mixování ti neudělá dobře a zhorší kocovinu druhý den. Zejména se vyvaruj sladkému pití, bolí po něm hlava a celkově ti pak nebude po „tlamolepech“ do skoku. Čím víc cukru, tím hůř. Paradoxně ti tedy bude lépe, pokud budeš ucucávat čistý destilát a prolévat ho dostatečně vodou, než když budeš pít pivo či víno.
Kdo si dá jointa?
Opilostí člověk ztrácí zábrany a těžko říká ne. Dát si jointa mu může přijít jako výborný nápad. Je ale prokázáno, že marihuana a alkohol se nemají v lásce. Pokud jsi opilý/á, raději si trávu odepři, protože jeden blbý joint může znamenat konec zábavy, v lepším případě asociální „psycho“ a neschopnost se bavit s ostatními, v horším případě někde lehneš v křoví a budeš mít po večírku, protože výzkumy ukázaly, že marihuana několikanásobně znásobí opilost. Jinými slovy, když dva pijí stejně a jeden si dá jointa, ten, co hulil, bude mít více promile alkoholu v krvi. A riskuje tím tak i otravu alkoholem. Blbé také je, že nikdy nevíš, jak ti tráva s alkoholem sedne a jaký bude výsledný stav. Je to prostě nevyzpytatelné. Je to na tobě, jestli si dáš, ale nezapomeň, že hulit není povinnost.
Na vystřízlivění kofein? Raději se napij vody.
Lidová moudra praví, že na příliš velikou opilost je dobré dát si kafe, že se člověk dá dohromady a vystřízliví. Tak na to pozor, opak je pravdou! Kafe tě možná opravdu trochu vzpruží, zároveň tě ale dehydratuje, což nepotřebuješ (to už dělá samotný alkohol) a co víc, po kávě se výrazně prodlouží délka střízlivění! Kofein urychlí vstřebávání alkoholu, navíc se tluče s tlumivými účinky alkoholu, pokud je člověk hodně opilý.
Takže energeťák, kde je hodně kofeinu, s alkoholem také nejdou dohromady. Může to způsobit mdloby, ztrátu vědomí, nebo poruchy srdečního rytmu! Navíc, když se nakopneme energeťákem, máme chuť víc pít a roste tak riziko, že si způsobíme strašlivou opici, úraz, nebo dokonce otravu alkoholem. Budeme mít také větší sklony k agresivitě, nebo touhu sedat opilí za volant.
Více o mixování energy drinků a alkoholu se dozvíš v tomto článku.
Cigárko k drinku
Ano, je opět prokázáno a známo, že alkohol vzbuzuje chuť na tabák. Alkoholické opojení je příčinou mnoha promarněných pokusů o konec s kouřením. Ale pozor – alkohol a cigarety dohromady výrazně zhoršují kocovinu druhý den a bolí po nich hlava.
Kombinace alkoholu a tabáku zvyšuje navíc riziko vzniku vředu žaludku a dvanácterníku.
Drogy a alkohol
Obecně vzato, pokud si dáme alkohol dohromady s jinou drogou, nikdy nebudeme vědět jistě, jaké to bude mít účinky. Alkohol násobí účinky drogy a naopak, droga zvyšuje opilost. Několikanásobně, takže je těžké odhadnout výsledek.
Alkohol a opiáty
Hodně riziková je kombinace alkoholu s drogami, které mají tlumivý efekt na centrální nervový systém (opiáty, tlumivé léky – benzodiazepiny, barbituráty), kdy se zesiluje tlumivý účinek a může dojít až ke smrtelnému předávkování.
Kombinace heroinu, braunu nebo opia s alkoholem se dá jinými slovy nazvat jako akcelerovaná sebevražda. Pro život, party a jakékoliv jiné oslavy krajně nevhodný mix.
Alkohol a extáze (MDMA)
Po MDMA cítíme euforii, chceme tančit, hýbat se, vnímáme více emoce, jako je přátelství, jsme empatičtí. Droga nám ale také zvedne tělesnou teplotu a více se potíme. Rizikem užívání MDMA je tzv. serotoninový syndrom, který spočívá v přehřátí organismu, rozvratu vnitřního prostředí organismu se současnou dehydratací, upadnutí do bezvědomí. V takovém případě hrozí vysoké riziko úmrtí.
Současné užívání alkoholu a extáze může mít vážné zdravotní důsledky, neboť obě látky "odnímají" tělu vodu, čím se zvyšuje riziko dehydratace. Kombinací obou látek se rovněž významně zvyšuje jejich aktuální účinek.
Kombinace alkoholu a extáze může dále vést např. k nevypočitatelnému chování během řízení automobilu (např. ignorování dopravních značek či semaforů, překračování povolené rychlosti) a bývá také příčnou smrtelných dopravních nehod.
Alkohol a LSD
Jak tato kombinace dopadne je jedna velká neznámá. Těžko říct, může to být ok, ale také všechno, jen ne příjemná párty. Účinky LSD jsou samy o sobě dost nevyzpytatelné, navíc koncentrace kyseliny lysergové může být v tripech různá. Účinek alkoholu i LSD na mozek je velmi komplexní. Je to taková ruská ruleta.
Alkohol a kokain
Mezi uživateli mívá kombinace alkoholu a kokainu za následek např. špatné sebeovládání, přecenění vlastních schopností a ztrátu kontroly, která může ústit v rizikové chování (opět např. při řízení motorových vozidel). Tato kombinace, kvůli stimulačním a euforickým účinkům kokainu, zvyšuje riziko otravy alkoholem při jeho nezřízené konzumaci, a významně tak ovlivňuje riziko vzniku závislosti na alkoholu.
Alkohol a amfetaminy, speedy
Kombinace amfetaminů (pervitinu) s alkoholem má podobné důsledky. Vlivem stimulačních účinků pervitinu uživatelé obvykle zkonzumují mnohem větší množství alkoholu, v důsledku čehož jim hrozí otrava alkoholem, závažnější poškození jater i dalších orgánů a rovněž jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku závislosti na alkoholu.
Alkohol a léky
Není dobré alkohol kombinovat ani s legálně předepsanými léky, pokud nějaké užíváš. Léky navíc výrazně prodlužují dobu střízlivění. Některá léčiva zvyšují tlumivý účinek alkoholu. Jde např. o různé léky proti kašli, proti bolesti, na chřipku a nachlazení nebo proti alergiím. Je proto nutné pozorně přečíst příbalový leták nebo se poradit s lékařem či lékárníkem.
Výrazně nedobře se alkohol také snáší s medikamenty, jako např.:
Souhrnem:
Pokud si chceš užít večírek, mixy nejsou moc dobrá volba, ať už chceš mixovat různé druhy alkoholu, nebo dokonce různé psychoaktivní látky. V lepším případě riskuješ, že ti bude špatně a budeš mít děsivou kocovinu, v horším případě ale dáváš všanc i svůj život. A ten máš jen jeden. Než si něco bezhlavě dáš, zastav se a chvilku o tom přemýšlej. Nikdy není ostuda si nedat. Horší je nevědět, co se s tebou děje, prozvracet noc, být agresivní, nebo sedat za volant pod vlivem. A existují ještě horší varianty, které se platí tím nejcennějším.
Chceš se nás na cokoli zeptat? S námi můžeš mluvit o čemkoli. Napiš na náš chat, jsme tu pro tebe diskrétně a anonymně.
Související články:
Když už piješ…
To zvládnu!
Dějiny psané alkoholem
Přítel alkohol
Kde je kámoš?
Démon Alkohol
Když se řekne alkohol...
Zdroje:
Drogmem. Drogové mixy
Alkohol pod kontrolou. Alkohol a jeho kombinace s jinými návykovými látkami
Liga proti rakovině Brno. Alkohol spolu s léky představuje velké riziko
Celostní medicína. Co jste o alkoholu možná nevěděli
Alkoholium.cz... o alkoholech všeho druhu. Proč nekombinovat energetické nápoje a alkohol
Sananim. Drogová poradna. Alkohol
Novinky.cz. Jak předcházet kocovině aneb Nejhorší kombinace alkoholu