Pokud ti ještě není 18, můžeš být v klidu. K volbám nemůžeš. Pokud jsi ale nabyl plnoletosti, jsi postaven před společenskou výzvu: Co ty a volby? Přeci jen, naši dědové dávali své životy všanc, abychom mi dneska mohli volit ve svobodných volbách. Dnešním článkem ti nebudeme říkat, koho máš volit. Ale trochu ti zkusíme pomoci, jak se v této problematice orientovat.
Jak na to? 1. Zjisti, jak parlamentní volby fungují.
Neboj se, ačkoliv je to složitější než recept na bramboráky, není to nic, co bys nezvládl pochopit. Můžeš mrknout třeba na tohle edukativní video a hned ti bude všechno jasnější.
https://youtu.be/Eme8Yqw30yc?t=194
Pokud je to na tebe moc informací naráz, pamatuj si hlavně, že hlasem pro jednoho kandidáta hlasuješ zároveň pro celou stranu. Ale jakou stranu volit?
Je to tak jednoduché, jak to zní. Většina stran má volební program veřejně dostupný. Pokud to tak není, asi to není hodnověrná strana. Bohužel ne každý má chuť, sílu a motivaci studovat volební programy všech stran, existují ale ještě jiné možnosti.
4. Volební kalkulačka
Udělej si volební kalkulačku: NAJÍT PŘED VOLBAMA
Bohužel se může velice jednoduše stát, že nějakým otázkám rozumět nebudeš. Co ale s tím, když se ti nechce studovat rozsáhlé volební programy, googlit cizí slovíčka z kalkulačky a nechceš dát na první dojem sympatického chlápka, co slibuje hory doly? No… ještě je tu další možnost.
Je to sice často třaskavé téma, ale pokud se budeš lidí okolo sebe ptát, koho volí a PROČ (což je nejdůležitější otázka), nebudeš je chtít přesvědčit o svém názoru, ale budeš poslouchat ten jejich, možná se pak dozvíš spoustu zajímavých informací, které tě minuly.
Samozřejmě je důležité se ptát lidí, kterým důvěřuješ a mají stejné hodnoty jako ty. Nicméně je stejně důležité ptát se lidí, kteří na věc koukají z jiného úhlu a umět se vypořádat (ať už vnitřně nebo slovně) s jejich argumenty.Tak hurá do toho! Přece jen… je to i tvůj hlas, co rozhoduje o osudu této země. Ať už s ním uděláš cokoliv.