Letos mrzne, až praští, a přestože tu aktuálně máme oblevu, zima stále kraluje a v horách ještě dlouho potrvá. Rozhodně tedy neuškodí, přečíst si pár informací o omrzlinách. Je totiž poměrně snadné si je vyrobit a mohou mít nevratné důsledky. Řečeno polopatě, mohou končit odumřením tkáně a amputací. A to nemusíme být ani vysokohorští horolezci, ani trávit noci bez domova na ulici. Pokud v zimě občas chodíš bez rukavic, nebo bez čepice a nepoužíváš ochranný jelení lůj, může se to stát i tobě!
Omrzliny jsou akutní místní poškození tkáně chladem, většinou jde o tzv. tkáně periferní, okrajové – prsty, nos, uši, tváře – a nechráněné. Vznikají vlivem mrazu při teplotách pod nulou při nízké vlhkosti vzduchu, velkou roli ale hraje také vítr. Pokud fouká (a na horách fouká skoro pořád), mohou omrzliny vzniknout i při vyšších teplotách!
Omrzliny dělíme podle závažnosti do 3 stádií. První známkou je změna barvy kůže ze zdravě růžové na bílou.
Rizikovými faktory pro vznik omrzlin je dehydratace, vyčerpání, intenzivní chlad, mráz a vítr. Dále mokré oblečení, předchozí omrzliny a vysoká nadmořská výška.
Z fyzikálního hlediska se děje to, že voda, kterou naše tělo obsahuje, v postiženém místě prostě začne zamrzat, tvoří se z ní krystaly. Tělo na velký chlad reaguje stažením cév, takže tkáň se neprokrvuje, tím rychleji a více prochladá. Zároveň dochází ke srážení krve.
Rozpoznat omrzlinu je základ. Jak už je uvedeno výše, z počátku vypadají všechny podobně, nejde poznat stádium, dokud postižené místo nezahřejeme. Ke každé omrzlině tedy nejprve přistupujeme stejně – šetrně ji zahřejeme.
Nejlepší je prevence. Vždy se proto snaž, ať máš všechny rizikové části těla dobře zakryté před mrazem a větrem. Vyhni se velmi těsným botám a mokré oblečení si měň za suché. Je dobré, mít vždy rezervní ponožky a rukavice. Pokud se ti hodně potí nohy, pamatuj na to a na celodenní horskou túru si vezmi klidně vícery ponožky. Používej balzám na rty a pleť a po dlouhém pobytu v mrazu si končetiny pro jistotu zkontroluj. Děti jsou obzvláště zranitelné, známky omrzlin je třeba u nich aktivně hledat. Rizikoví jsou také lidé nemocní cukrovkou, nebo kuřáci. Přijímej dostatečné množství tekutin během pobytu v mrazu.
Zásady první pomoci. Omrzliny.
Wikipedie. Omrzliny.
PrPom. Omrzliny – neboj se pomoci
Romantika v bílé stopě
Vybíráme prkno
Sjezdovka není demolition derby aneb Jak se chovat na horách