Vybuchnutí, nas*ání, prasknutí cévky, rage-ování, vystřelení z pantoflí, zrudnutí, vaření krve… jiným slovem VZTEK. Co to ale vlastně je? A má nějaké místo v životě civilizovaného člověka 21. století? A co teprve násilí?
Každý z nás se už určitě někdy pořádně naštval. Někdy kvůli závažné věci a někdy stačí i obyčejná maličkost. Někdy chápeme, proč se vztekáme a někdy ani vlastně nevíme proč. Každý z nás tak mohl poznat, že VZTEK je EMOCE. Není to tak jednoduchá emoce, jak se může na první pohled zdát. Ale nepředbíhejme.Je vztek špatný?Není. Vztek není ani špatný, ani dobrý. Je to prostě nástroj, který buď slouží k dobrému, nebo k špatnému – ostatně jako většina emocí. Je prostě rozdíl, když nás štve, že je někomu nespravedlivě ubližováno, nebo když nás štve, že je někdo lepší. Asi každý, kdo si takové situace představí, cítí ten podstatný rozdíl.
Pro vztek je ale typické to, že nás pudí k nějakému jednání. Nejčastěji k násilí. S násilím už je to trochu složitější než se vztekem.
Je násilí špatné?Každého z nás asi napadne rychlá odpověď: ano, je špatné. Je to pochopitelné, protože nikdo z nás se nechce stát cílem násilí. Ale existují situace, kdy může být násilí morálně správné? Podle zákona ano. Např. v sebeobraně, o které jsme již článek psali (Zákon a bitky: Co je to obrana?). Můžeme také přemýšlet nad tím, jestli je správné někoho násilím srazit z okraje střechy do bezpečí, když se chystá skokem spáchat sebevraždu. Je mnoho situací, při kterých je násilí obhajitelné. Zároveň ale mnoho těch, při kterých rozhodně není správné. Důležitý je totiž motiv – tedy důvod, proč někdo násilí páchá.Je agrese špatná?Agrese je záměrné použití síly s cílem POŠKODIT dotyčného. Nejde tedy o jeho záchranu, ani o jednání v nouzi. V takovém případě je důležité jasně říci, že taková forma násilí je nepřijatelná.