Nejdelší prázdniny v historii od dob Marie Terezie se pomalu ale jistě blíží ke konci. Oukej, vlastně se ten konec blíží dost rychle a už v úterý 1. září půjdou někteří z nás po neuvěřitelných 174 dnech zpátky do školy. V čem bude tento školní rok nový? Jak je potřeba se připravit? Pojďme se na to podívat!
Žáci a žačky, studenti a studentky, všichni, kteří během května a června nenastoupili do pomalu se otevírajících škol, mají za sebou 174 dnů bez usednutí do školní lavice. Mimochodem, to je přesně o 4 dny déle, než kolik nás čeká volných dní v následujícím školním roce - víkendy, volné dny, svátky a všechny prázdniny včetně těch letních dávají dohromady 170 dní. Bude to asi trochu nezvyk vyměnit pokoj za třídu, křeslo za židličku a počítač nebo tablet za sešity a učebnice. A především bude třeba si zase zvyknout na organizování času. Nevím, jak ses učil/a doma od března do června, ale nepředpokládám, že moc lidí dodržovalo důsledně 45 minut učení, 10 minut přestávky a pak zase třičtvrtěhodinu učení a tak hezky dokola třeba sedmkrát za den. Ne, že by se na to nedalo zvyknout, ale bude to chtít asi trochu snahy. Toto téma (ač velmi důležité) momentálně trochu zapadá za poprask a téma k diskusi číslo 1 - ROUŠKY! Neboj, u nás nezapadne a rozhodně se k němu vrátíme, ale přece jenom je potřeba udělat si jasno v tom, jak to bude od 1. září ve školách fungovat s anticovidovými opatřeními.
Když si do vyhledávače zadáš slova “škola covid opatření,” bohužel se toho moc nedozvíš. Zobrazí se Ti sice kupa odkazů na novinové články, stránky ministerstev a podobně, ale ty informace se měnily tolikrát, že málokterý z výsledků vyhledávání bude aktuální. Naštěstí je tu Tvoje oblíbené jdidoklubu.cz, které Ti samozřejmě nejnovější informace přináší (aspoň do doby, než to zase někdo změní):
Ano! Pokud se v okrese nezhorší epidemiologická situace natolik, že by v covidovém semaforu dostal červenou barvu, do školy se normálně chodit bude. Kdyby taková situace nastala a okres zčervenal, ředitelé by měli omezit provoz škol, tedy nařídit distanční výuku.
Ne. Nebo aspoň standardně ne. Ani ve třídě, ani na chodbách, v šatnách, v jídelně ani nikde jinde ve škole není třeba nosit roušky, pokud ve vašem okrese nebude vyhlášena žlutá barva semaforu. Pak by se v uzavřených prostorách měly nosit roušky.
Nezapomeň ale, že když pojedeš do školy autobusem, vlakem, tramvají nebo metrem, roušku tam mít musíš.
Pokud se u někoho prokáže onemocnění covid-19, samozřejmě do školy chodit nemůže a musí zůstat doma.
Když onemocní nebo se dostane do karantény polovina třídy, je celá třída zavřena a zdraví jedinci se vyučují na dálku.
Když někdo vykazuje známky onemocnění během výuky, je umístěn do izolace, než si pro něj přijedou rodiče a odvezou ho domů. Pokud někdo vypadá nemocně už při příchodu do školy, neměl by být do školy vpuštěn. Když ho doprovází rodiče, rovnou si ho odvedou domů, když jde nezletilé dítě samo, putuje do izolace a rodiče si pro něj musí co nejdříve přijet. Jak ale tohle pravidlo bude fungovat, to moc jasné není, protože školy nemají povinnost u dveří zjišťovat, zda dítě nemá teplotu nebo nekašle. Záleží tedy na tom, jak si to ta která škola nastaví.
Když máš jakékoliv respirační onemocnění (rýma, kašel, chřipka, angína,...), máš jít k doktorovi, který Ti napíše omluvenku.
V případě, že trpíš nějakým chronickým neinfekčním onemocněním typu astma, alergie apod., Tvůj doktor Ti bude muset napsat potvrzení, že kašleš, smrkáš a kýcháš z úplně jiného důvodu, než kvůli covidu. Tohle potvrzení stačí přinést do školy jednou.
To není úplně jisté. Ministerstvo školství ve svém manuálu školní družiny ani školní kluby nezakázalo. Na druhou stranu doporučilo, aby byl omezen kontakt mezi dětmi, které nechodí do stejné třídy. Záleží tedy na možnostech a rozhodnutí školy, jestli družina nebo klub bude fungovat. Je pravděpodobné, že některé školy družiny a kluby pro tento školní rok zruší nebo nějak omezí.
Ve většině případů snad ano. Ani v tomto ohledu ministerstvo nediktuje závazná nařízení, ale jen doporučení. Ta říkají, že má být zajištěn dostatečný odstup mezi strávníky, že se musí nádobí mýt aspoň na 60°C (v ruce na 85°C - nevím, jestli autor manuálu zkoušel dát ruku do tak horké vody - Ty to prosím nezkoušej!). Neměly by být v provozu samoobslužné bufety a příbory by měly být vydávány osobně pracovníkem jídelny místo tradičního vyhrabání z hromadného příborníku.
Tady platí to samé, jako u té družiny. Záleží tedy na rozhodnutí školy, ale doporučení ministerstva zní tak, že provoz kroužků a dalších volnočasových aktivit na území školy moc vítaný není. Uvidíme tedy, jak se s tím ředitelé škol poperou. Doufejme, že ve většině škol bude provoz kroužků nepřerušen, dá se ale předpokládat, že budou výrazně omezeny a někde možná úplně zrušeny.
Spíš ne. Celostátní soutěže ve školním roce 2020/21 určitě nebudou, nedá se to moc očekávat ani u krajských a okresních soutěží. Jestli se budou tyto akce odehrávat na území školy, záleží na libovůli ředitele, ale tipoval bych, že v letošním roce to se soutěžemi, besídkami, akademiemi apod. moc slavné nebude.
Co se týče výletů, ty také zakázány nejsou, ale je možné očekávat spíš jednodenní výlety než vícedenní zájezdy a školy v přírodě.
Tato krásná tradice českého školství by teoreticky mohla zůstat zachována. Kurzy plavání, které škola pro své žáky organizuje, by neměly být opatřeními proti šíření koronaviru zasaženy. U těch lyžařských kurzů je to s otazníkem, protože v dané situaci bude pro mnohé školy dost složité vypravit už tak finančně, personálně i organizačně náročnou akci.
Ne! I když většina opatření napsaných v manuálu od ministerstva má podobu pouhého “doporučení,” neměj prosím svým učitelům/učitelkám a řediteli/ředitelce za zlé, když budou razit opatrnější postup a budou vydávat striktní nařízení. Zejména ředitelé jsou pod obrovským tlakem - když jim ve škole vypukne epidemie, rodiče budou vinu svalovat na ně; když se budou šíření nákazy zuby nehty bránit, lidé je zase budou vinit, že zbytečně omezují provoz… Člověk by očekával, že tuto zodpovědnost na sebe vezme Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ale to se bohužel nestalo. Buďme tedy pro jednou mírní ve svých soudech vůči ředitelům a učitelům.
Příště si ukážeme, co je to semafor a co pro nás jednotlivé barvičky znamenají.
Zatím se drž a kdybys měl/a nějaký problém (ať už se to týká školy nebo čehokoliv jiného), víš, kam se obrátit - naše Poradna je tu pro Tebe!