Nedávno jsme uzavřeli soutěž na téma bezpečnost na Facebooku. Hrálo se o luxusní bluetooth reproduktor Pioneer.
Máme za sebou únor – měsíc bezpečného internetu. Probrali jsme otevřené i skryté hrozby číhající v temných zákoutích webu, ze všech stran jsme nahlédli na to, jak se na síti chovat, přečetli jsme si kopu tipů, jak si zabezpečit profily, jak nenaletět podvodníkům… Víme o internetu všechno! Všechno? Nemáme ve všech těch informacích tak trochu zmatek?
Slyšela o tom ve škole. Rodiče ji strašili různými nebezpečími. "To znám!" myslela si. Viděla to v televizi. "Ta je ale blbá!" říkala si o holce, které se to stalo, "To bych nikdy neudělala." Věděla, že je to nebezpečné. A pak přesně "to" udělala. A co ty? Budeš chytřejší?
Když se mluví o nějakém nebezpečí, hrozbě, riziku, většina z nás si říká, že nám se to stát nemůže, protože... Jenže žádný důvod, proč bychom zrovna my neměli být v ohrožení, není. Oběti sextingu, které si dnes ukážeme, byly jistě taky přesvědčeny, že kdyby se na ně chystala nějaká levárna, poznají to a hravě z toho vybruslí...
Stále více dětí a mladých lidí (ale i dospělých) je ochotných sdílet své intimní fotografie či videa na internetu, nebo je posílat mobilem. Je to vzrušující, je to zábavné. Je to vytržení z nudy všedního dne. A to i přesto, že všude slýcháme o tom, jak je to nebezpečné, a že „se to nemá“ dělat. O to víc je to lákavé. Nechceme dělat bu bu bu, když se vyfotíš hambatý, znásilní tě a umřeš! V dalším článku o sextingu chceme informovat o tom, na co si dát pozor.
Nikdy v historii nemělo lidstvo tolik a tak snadno dostupných informací. Stačí se mrknout na internet a víme o všem všechno. Jenže ne všechno, co se na netu píše, je pravda. A nemusí jít hned o propagandu, hoaxy, trolling nebo podvodné zprávy. Mnoho informací je nepravdivých prostě jen proto, že jejich autoři čerpali ze špatných zdrojů. Jak ze zorientovat v záplavě informací a jak rozeznat záměrně lživé zprávy?
Fakt, že díky sociálním sítím, e-mailu a aktivnímu používání internetu obecně přenášíme část své osobnosti do kyberprostoru, asi nikdo nebude popírat a nikoho ani tato informace nepřekvapí. Ale jak je naše internetová identita odlišná od té "reálné"? Jak ovlivňuje naše životy a jak se chovat, aby nám nedělala ostudu? Nad tím je potřeba se zamyslet.
Přístroj s připojením k internetu má u nás dnes už skoro každý, takže fenoménu internetové kavárny už tak trochu zvoní hrana. Ale stejně se každý z nás občas připojí k netu na zařízení, které nepatří nám nebo je využívá i někdo jiný. Jak se liší ochrana údajů na sdílených počítačích? Pravidel chování na nich není mnoho, ale o to důležitější je těch pár existujících dodržovat.
1234, qwertz, JanNovák, abcde, P3pa, heslo, harrypotter... To všechno jsou hodně, ale opravdu hodně špatná hesla. Proč? A jak vytvořit silné heslo, které nikdo neprolomí a které nezapomenu? Jak si můžu otestovat, jestli jsou má hesla dost silná?
Máme rádi fotky a videa. Rádi je vytváříme, rádi si je prohlížíme, ještě raději je sdílíme. Jsme zvědaví, co jim řeknou ostatní. Budou se líbit? Chceme se líbit. Chceme zaujmout. A někdy chceme i šokovat, vyniknout. A tak občas zapomínáme, že internet je veřejný prostor, přístupný všem lidem na celém světě, a že všichni rozhodně nejsou hodní a nemyslí to s námi jen dobře. A neuvědomujeme si, že co dáš jednou na internet, to už odsud nedostaneš...
Co se stane, když Ti seberou smartphone? Bude to pro ně jen nepoužitelná placka nebo zdroj kruté zábavy a Tvých průšvihů? Záleží dost na Tobě - nepodceňuj zabezpečení svého mobilu nebo tabletu a nastav si jeho zamykání na heslo, PIN nebo alespoň znak!
V minulém článku jsme si povídali o digitální stopě. Dneska si názorně ukážeme, jak takové stopování může v praxi vypadat.
Když zadáš název tohoto článku - v překladu 'Vítej na Internetu - budu Tvým průvodcem!' - do vyhledávače, vysype se na Tebe hromada memů a vtipných obrázků. Tento měsíc Tě však chceme provést po té odvrácené straně Internetu a elektronické komunikace obecně. Možná to nebude taková sranda, jako ty obrázky, ale zase Ti potom nikdo nešlohne účet ani nenaletíš podvodníkům nebo násilníkům. A to se taky počítá.
Internet a technologie jsou super věc a neskutečným způsobem usnadnili a zrychlili komunikaci mezi lidmi po celém světě. Navíc je to bezedná studnice informací! Rodiče mnohdy nerozumí tomu, co mladí na počítačích a mobilech pořád dělají, jenže čas prostě nezastavíš a dnešní zábava je jiná, než před dvaceti lety. Na druhou stranu, ruku na srdce – někdy nám může internet tak trochu přerůst přes hlavu. Jak to poznám? A může být člověk na internetu závislý?
Internet je světem zábavy, otevírá netušené možnosti komunikace mezi mladými i starými a je podloubím pro skvělé projekty. Navštiv KyberFEST – Multižánrový festival (nejen) o bezpečném internetu pořádaný Národním centrem bezpečnějšího internetu ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.
Jak jsme již upozornili pozvánkou do kina, 19. listopad je světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďme si u příležitosti tohoto mezinárodně významného dne říci něco víc o tom, co to týrání a zneužívání dětí vlastně je.
Stalking je takové chování, které člověka obtěžuje a stalker s ním nepřestává, i když si to oběť nepřeje a žádá ho, aby přestal. Od 1. ledna 2010 je to v ČR trestný čin. Kdy se jedná o stalking a jak se proti němu můžeš bránit se dozvíš v článku od Kateřiny Pánkové, pracovnice nízkoprahového Klubu Barák v Třebíči.
Co je internetové pirátství? Stahování a sdílení nelegálních kopií filmů, her, programů, hudby - jasně, to každý chápe. Ale jak je to s ochranou vlastnických práv obrázků? Které a jak mohu použít?
Kolik informací o Tobě mohou lidé zjistit během pouhých šesti kliků? Mrkni na video!
Coby Persin je mladík, který natočil zajímavý experiment. Založil si na FB falešný profil, podle kterého byl patnáctiletý kluk a napsal třem holkám do patnácti let. Jak reagovaly, když je pozval na osobní setkání? A jak bys reagoval/a Ty?