Bulimie patří do poruch příjmu potravy, o kterých jsme již psali v předešlém článku ZDE. Bulimie se projevuje záchvaty přejídání, které poté jedince vedou k nevhodným metodám, které zabrání tloustnutí. Nejčastěji se jedná o vyvolané zvracení či pojídání projímadel. Nemocný se snaží předejít tloustnutí vyčerpávajícím cvičením nebo hladověním.
V minulém článku jsem se zmínili také o anorexii ZDE. Bulimie se může při anorexii také vyskytnout. Obě tyto nemoci jsou psychickou poruchou, u které se nemocní velmi zajímají o to, jak vypadají a krutě se odsuzují za nedokonalosti na svém těle.
Jaké jsou příčiny?
U poruch příjmu potravy není zcela známá příčina vzniku. Vždy jde o kombinaci mnoha faktorů. Lidé, které trpí bilimií mají často nízké sebevědomí a sebeúctu. Velkou roli také hrají stresové situace a skupiny, se kterýma se dotyčný stýká – například v modelingu je bulimie velmi častým úkazem.
Jaké jsou rizika?
Bulimie může způsobit řadu komplikací mezi ně patří dokonce i smrt. Ta může nastat v akutním stádiu onemocnění – selhání srdce, sebevražda nebo prasknutí přeplněného žaludku.
Také časté zvracení, které je u bulimie typické může způsobit komplikace v dutině ústní. Kyselý žaludeční obsah poškozuje zubní sklovinu. Dochází ke kazivosti a vypadávání zubů.
Onemocnění působí také na menstruační cyklus, ten je buď nepravidelný nebo zcela chybí. Komplikací tedy mlže být i nemožnost otěhotnění či nedonošení miminka.
Nemocný má také psychické onemocnění – deprese a úzkosti. Dotyčný mlže mít sklony k sebepoškozování až k sebevraždě.
Jaká je léčba?
Léčba není vůbec lehká. U akutního stavu je nevyhnutelná hospitalizace. Nemocný chodí na různé psychoterapie. Je pod dohledem odborníků.
Kde hledat pomoc?
Poruchám příjmu potravy se věnuje společnost Anabell, která sídlí v Brně, Praze a Ostravě. Mají také svoji linku, na kterou můžeš zavolat či stránky, kam jim můžeš napsat.
Více zde: http://www.anabell.cz/
Dále můžeš napsat nám do poradny Jdidoklubu.cz. Rádi ti poradíme, na koho se můžeš obrátit ty nebo tvoje kamarádka či kamarád.
Pokud ty sám/a si myslíš, že už je něco za hranou, ať už je to přímo u tebe nebo tvého kamaráda či kamarádky, tak si to nenechávej pro sebe! Důležité je včasné řešení!