Už nějakou dobu si tu píšeme o penězích – jak si je spořit, jak je všechny neutratit, jak se pojistit, jak si je půjčit, když není zbytí…, ale ještě jsme si nepsali o tom, jak je získat, tedy jak si najít práci nebo brigádu. Pracovní trh je v naší zemi v posledních letech dost nenasytný, takže práci opravdu může najít takřka každý. Samozřejmě se na každého nedostane taková pozice, jakou by si představoval, pochopitelně se taky způsob shánění práce v různých odvětvích bude lišit, existuje však pár zákonitostí, kterými se můžeme řídit.
První důležitá věc, kterou si musíme uvědomit, je rozsah času a energie, který hledané práci můžeme a chceme obětovat. Zkrátka jestli chceme práci na úvazek, nebo jestli hledáme brigádu. Jaký je mezitím rozdíl?
Práce na hlavní pracovní poměr je zpravidla ve výši celého úvazku, což dělá 40 hodin týdně. Některé firmy také mohou hledat pracovníky na zkrácený úvazek, třeba tříčtvrteční (30 hodin) nebo poloviční (20 hodiny týdně). Výhodou práce na úvazek je víceméně jistá výše mzdy, a také to, že za nás zaměstnavatel platí zdravotní a sociální pojištění, tedy nemusíme se o to starat my. Ideální je práce na úvazek v případě, kdy hledáš stálejší práci – třeba když už jsi po škole. Úvazek, byť poloviční, při škole je pěkná makačka, i když při studiu vysoké školy často není zbytí, protože by nám peníze z brigády nemusely stačit. Během střední si to ale moc dobře nedovedu představit.
Brigádou se většinou myslí práce na DPP nebo DPČ. DPP znamená Dohoda o Provedení Práce a je to typ smlouvy, kdy pracovník dostává zaplaceno za tolik hodin práce, na kolika se se zaměstnavatelem dohodne a reálně je odpracuje. Je to ideální forma třeba na prázdninovou brigádu nebo jako menší přivýdělek ke škole nebo k hlavní práci. Počet odpracovaných hodin nesmí překročit 300 za rok, měsíční odměna by neměla přesáhnout 10000 korun. Pak by odpadla hlavní výhoda DPP, tedy že se z ní neplatí daně (krom 15% srážkové daně) a pojištění. V praxi to znamená, že pokud se se zaměstnavatelem dohodneš na odměně 200 korun za hodinu (což by bylo hodně slušný) a odpracuješ za měsíc 50 hodin, víš, že si celkem vyděláš 8500,- (200 Kč/hod x 50 hod = 10000 Kč, 10000,- – 15 % daň = 8500,-). No a Dohoda o Pracovní Činnosti je něco mezi. Na DPČ také dostáváš peníze za reálně odpracované hodiny, nemáš stejně jako u DPP nárok na placenou dovolenou, ale už se za Tebe odvádí pojištění a zálohy na daně z příjmu nezávisle na výši měsíční odměny. Tato forma je fajn třeba na celoroční brigádu, kde odpracujeme za rok víc než 300 hodin, ale nemůžeme fixně odpracovat třeba 20 hodin týdně (klasicky to je třeba na průběžné víkendové brigády).
Dál si musíme říct, co vlastně chceme dělat – hledáme práci skladníka? Barmana? Administračního pracovníka? Servírky? Obsluhy strojů? Jakožto lidi nemůžeme zvládat všechno a ani nás všechno nebude bavit a naplňovat. V tomhle bodě uvažování je důležité být k sobě upřímný a realisticky zhodnotit, co můžeme zvládnout a na jakou práci se hodíme. Ušetříme si tím spoustu času u zbytečných pracovních pohovorů, popřípadě vyhazov z práce hned během zkušebky. Kdyby sis myslel/a, že je lepší odpovědět na všechny pracovní inzeráty, že se zmíněnou práci hravě naučíš v momentě, kdy Tě někam vezmou, vůbec to nezkoušej. Při každém vypsaném výběrovém řízení se mi hlásilo tak 75 % uchazečů, kteří vůbec netušili, o čem ta práce má být, a jen to zkoušeli. Bylo to vidět už při odpovědi na inzerát, nikdo takový tu práci nikdy nedostal a jen připravili sebe i mě o čas. Na druhou stranu pokud nejde o práci, ke které by bylo nutné nějaké odborné vzdělání, nemusíš se držet u země a klidně zkus, co by Tě bavilo ;)
CV neboli cívíčko neboli životopis je věc, bez které se u většiny výběrových řízení neobejdeš, takže si je klidně připrav do foroty. Vkusné šablony na strukturovaný životopis najdeš i ve Wordu, můžeš si je stáhnout na internetu, nebo si vytvoř svůj vlastní styl, ale počítej s tím, že zaměstnavatel bude chtít z životopisu hlavně jasně a stručně vyčíst důležité informace o Tobě – jméno, věk, absolvované vzdělání, předchozí pracovní zkušenosti, dovednosti, absolvované kurzy a certifikáty. Že hezky maluješ, hraješ na kytaru nebo jezdíš na čundry je sice hezké, ale zpravidla to v CV nikoho nezajímá. Životopisy, které jsem musel deset minut číst, než jsem z nich vyčetl, kolik je žadateli let a jaké má vzdělání, jsem měl vždycky chuť rituálně pálit… Méně je někdy opravdu více.
Taky není potřeba do životopisu psát všechny svoje zkušenosti – například když se budeš hlásit na pozici automechanika, nebude nikoho zajímat, že jsi v šestnácti dělal plavčíka na místním koupáku. Lepší asi bude, když bude životopis jasně hlásat, že máš oborový výuční list, dva roky praxe v oboru a třeba řidičské oprávnění B a C+E. V případě, že sháníš práci ve více oborech, je dobré si sepsat pro každý obor jeden životopis a v každém vyzdvihnout ty opravdu důležité věci.
Jo a taky se v životopisech nelže, to se taky pozná :)
Super, tak teď už jsme přípravou na shánění práce strávili asi tak bambilion hodin a pořád jsme ještě ani nezačali hledat. Tak hurá na to! V zásadě máš asi tři možnosti, jak práci shánět
Přišla Ti zpátky odpověď, že se máš dostavit na pracovní pohovor? Super, gratuluju! I na ten pohovor je však dobré se připravit. Než na něj vyrazíš, nastuduj si něco o firmě/organizaci, do níž jdeš – co přesně dělá, jakou má historii a tak – působí to velmi dobře. Taky si znovu podrobně přečti, o jakou pracovní pozici jde, co se tam od Tebe zhruba bude chtít. A pokud to v inzerátu není jasně napsané, zeptej se na to na pohovoru. Je fajn, když se vzájemná očekávání vyjasní hned zkraje. A týká se to i mzdy – neboj se zeptat se, jaká odměna za tu práci náleží, jestli je fixní, nebo se odvíjí od pracovního výkonu, jestli se z ní něco strhává (třeba poplatek za pronájem pracovního auta, telefonu apod.), naopak jestli ke mzdě jsou nějaké benefity (stravenky, obědy, týden dovolené navíc apod.). Vyptávat se můžeš tak dlouho, dokud nebudeš mít jasnou představu, co Ty máš přinést práci a co naopak práce přinese Tobě.
U pracovního pohovoru jsi určitě zazářil/a, protože Tě šéf bere a Ty můžeš nastoupit do práce. Zbývá už jen jedna věc – pracovní smlouva. Dokud nemáš smlouvu, je nemyslitelné, abys něco v práci dělal/a! Smlouva musí být vždycky sepsaná ve dvou totožných provedeních, jedno zůstane Tobě, jedno zaměstnavateli. Obě musí být podepsány oběma stranami. Musí obsahovat tyto záležitosti:
Pokud máš jako pracovník za něco zodpovědnost, i tato zodpovědnost musí být ve smlouvě popsána, případně se na ni a další detaily musí odkazovat do jiných dokumentů, se kterými ale musíš být seznámen/a.
V praxi je to všechno jednodušší, než jak to vypadá, tak se celého toho procesu vůbec nemusíš bát. Zaměstnavatelé to mají o dost složitější, na nás zaměstnancích je jen dávat si pozor, aby nás něčím nenapálili a abychom se neupsali k něčemu, co dělat nechceme. Kdyby sis však nebyl/a jistý/á, jestli je Tvoje práce v pohodě, nebo bys chtěl/a pomoct provést procesem hledání práce, můžeš se na nás obrátit – náš Pokec je tu pro Tebe! ;)
Půjč mi kilo, vrátím Ti dvě...
Pojištění? Jen tak, pro sichr!
Není karta jako karta
Zakládáme účet. Kde bude našim penězům nejlépe?
Hledám byt, zn. Poprvé
100x nic umořilo…
Proč je uspořený peníz víc než utracený peníz
Peníze, penízečky, kam jste se mi poděly?
Jak cenná je koruna?
Hluboko do kapsy? Pojď to změnit!
Nějak to dopadne...