Že žádné kapesné od rodičů není na prázdniny dostatečné, to ví každé dítě. Jakmile však překročíš hranici patnácti let, můžeš se od závislosti na kapesném odpoutat a vydělat si něco vlastníma rukama. A pokud Tě nenapadlo sehnat si brigádu v dostatečném předstihu před prázdninami, poradíme, co teď dělat.
Ta situace je každý rok stejná – o prázdninách je takové množství akcí, nabídek a lákadel… Ale všechno to stojí prachy. Kapesné určené na celé dva měsíce se snadno rozkutálí už během prvního červencového týdne a pak je zbytečné zlobit se na rodiče, že nechtějí přitlačit další vatu. Ostatně by to ani nebylo výchovné. Však pokud už máš v kapse občanku, můžeš si zkusit něco přivydělat sám/a, čímž si nejen napravíš svoji rozpočtovou bilanci, ale získáš i cenné zkušenosti do nadcházejícího dospělého života a dost možná Tě to bude i bavit.
Ruku na srdce, ty nejlepší brigády už nejspíš budou rozebrané. Zvlášť v regionech, kde obecně moc pracovních příležitostí nebývá. Stejně tak nenajdeš ani nabídku, která by za měsíc práce nabízela třicet tisíc (a pokud ano, pak to bude nejspíš podvod nebo něco hodně nelegálního). Ale přesto se i teď dá najít slušně placená brigáda.
Nejjednodušší je to zkusit přes známé. Co dělají Tvoji rodiče? Nemají možnost Tě zaměstnat? Nebo se aspoň poptat svých nadřízených, zda nepotřebují nějakou sezónní výpomoc? Pokud nechceš být v práci pod dohledem rodičů, poptej se rodinných známých, příbuzných nebo třeba klidně kamarádů, kteří už nějakou brigádu mají. Takto získaná brigáda Tě sice může více zavazovat, aby ses v práci víc snažil/a a neudělal/a svým přímluvcům ostudu, ale zase je tu vysoká pravděpodobnost, že se od zaměstnavatele dočkáš férového jednání a slušného výdělku.
V případě, že první možnost nevyjde, se bude následující krok lišit podle toho, jestli jsi z velkého města (Praha, Brno, maximálně krajská města) nebo z menších měst a venkova:
Ve větším městě je nabídek práce samozřejmě víc, to dá rozum. Pokud nemáš přesný tip, kam se s prosíkem o brigádu obrátit, neváhej prozkoumat internety. Na netu je kupa serverů, kde firmy a podnikatelé inzerují nabídky práce, například jobs.cz, prace.cz, volnamista.cz, e-brigady.cz, student.cz a mnoho dalších. Jednoduše si vyfiltruj nabídky podle svého regionu, oboru, očekávané náplně práce… Není potřeba brát první nabídku, která se vyskytne, ale taky nemůžeš úplně přebírat. Jestli najdeš alespoň trochu kvalifikovanou práci v oboru, který Tě bude bavit, ber. Na druhou stranu práci v callcentru nebo ve skladu supermarketu najdeš vždycky, takže pokud to není Tvůj dream job, zkus ještě chvíli hledat, jestli nenarazíš na něco vhodnějšího. Když něco zajímavého objevíš, reaguj na inzerát bez zbytečného otálení. Pokud je uveden i telefon, zkus tam zavolat – přes živý hovor máš možnost zapůsobit mnohem víc, než formou e-mailu nebo kontaktního formuláře.
V menších městech nebo na venkově je to s prací složitější. Ale to neznamená, že by nešlo nějakou brigošku sehnat! V případě menších měst a vesnic bych se vykašlal na projíždění nabídek na internetu, vytisknul bych si pro strýčka Příhodu pár kopií životopisu (pro ty, kteří se mají v životopise už čím chlubit – psát v CV pouze o dokončení základní školy nemá moc smysl…) a vyrazil do terénu. Ve skoro každé firmě se během prázdnin potýkají s tím, že stálí zaměstnanci houfně vyráží na dovolenou a tak se jim nějaký záskok bude třeba hodit. Ve firmě se neptej prvního dělníka, na kterého narazíš, ale zkus zaklepat alespoň na mistra nebo nějakého zástupce ředitele apod. Místo otázky „nenabízíte brigádu?“ zkus použít formulaci „nepotřebujete na léto výpomoc?“ – brigádu totiž nabízet přímo nemusí, ale výpomoc by se jim mohla hodit, minimálně to dotazovanou osobu donutí se nad tím zamyslet.
Logicky se nabízí hledat v odvětvích, které přes léto mají nejvíc zákazníků – tedy turistický ruch, pohostinství apod. Máš ve svém okolí přehradu? Jeď se tam podívat, zda nepotřebují nějaké stánkaře, plavčíky nebo obsluhu půjčovny lehátek. Bydlíš v turisticky zajímavé oblasti? To by bylo, aby nějaký pension, restaurace nebo aspoň hospoda či bar nehledal pomocnou sílu. Jak jsem psal na začátku, ty nejlepší práce už jsou tak od května obsazené, ale za zkoušku nic nedáš a když nic jiného, třeba získáš kontakt, na který se můžeš příští rok obrátit o trochu dřív.
Druhou variantou jsou už zmíněné firmy, podniky, výrobní linky, které potřebují jet nonstop, ale stálí zaměstnanci si potřebují vyčerpat dovolenou. Snad v každém městě je nějaká kovovýroba, montovna, pila, truhlárna… Není to práce pro každého, ale pokud jsi zručnější nebo Ti nevadí pásová výroba (nekonečný příval stále toho samého úkonu), nemusí to být špatný kšeft.
Třetí možností jsou práce, které hledají pracovní sílu neustále. Pokladní v marketech, telefonisté v callcentrech, doplňovači zboží – to jsou pozice, které seženeš s trochou snahy snad vždycky. Každému taková práce úplně vyhovovat nemusí, ale nehledáš job na zbytek života, ale brigádu na dva měsíce. Pokud nic jiného není k sehnání, rozhodně bych těmito nabídkami nepohrdal.
Prošel/prošla jsi už všechny možnosti a furt nic? Pak je tu ještě jedna možnost – brigádnické agentury. Velké firmy, u kterých se točí hodně lidí a pořád potřebují nějakou pomocnou ruku, si často brigádníky nehledají sami, ale celou personalistiku a administraci brigádníků za ně vyřizují agentury. Do té se pak stačí zaregistrovat a s trochou štěstí dřív nebo později nějaká nabídka brigády přijde. Výhodou je jednoduchost systému a to, že se nemusíš o nic starat, nevýhodou je pak o trochu nižší plat, protože agentury si pochopitelně z výsledného koláče rády utrhnou svůj podíl.
Nejsme dnešní a tak víme, že ne všechny nabídky práce jsou férové. Dávej si proto velký pozor, na jakou nabídku práce kývneš – víš, co je přesně náplní práce (to, že je v inzerátu napsáno ‚hosteska‘, ‚konzultant‘ nebo třeba ‚výpomoc v oddělení marketingu‘ vůbec nemusí vypovídat o tom, co se tam skutečně dělá a dá se za tyto pojmy skrýt kdejaká levárna)? Máš jasně stanovenou pracovní dobu, místo práce a smluvně zakotvenou výši výplaty? Dostal/a jsi smlouvu podepsanou od zaměstnavatele? Byl/a jsi seznámen/a s riziky, které na pracovišti jsou, a máš všechny potřebné ochranné prostředky? Jsou ve smlouvě dohodnuté sankce za porušení pracovní kázně? Jsou smysluplné? Víš, co po Tobě bude zaměstnavatel chtít, když způsobíš nějakou škodu? Nic z toho nejsou vymoženosti, na které by ses měl/a stydět zeptat, naopak! Když si něčím nejsi jistý/á, na všechno se zaměstnavatele zeptej a trvej na pořádné smlouvě. Pokud v ní nebude něco v pořádku, žádej její přepsání ještě předtím, než ji podepíšeš!
Sháníš práci a nedaří se Ti? Nebo Ti na ní přijde něco nekalého? Máš průšvih a nevíš, jak z něho ven? Nenechávej si to pro sebe a na někoho se obrať - třeba na náš Pokec - jsme tu pro Tebe i o prázdninách!