Není problém - připoj se a můžeš frčet kam chceš a jak rychle chceš! Jako s nadupaným autem. Ale než usedneš za volant, musíš se naučit auto ovládat, používat bezpečnostní prvky, vědět, jak se vyvarovat bouračkám. S Internetem je to stejné - i tady může srážka bolet.
Na rozdíl od řízení auta k používání sítě nepotřebuješ žádné povolení, žádný řidičák. Zde má ta analogie trhliny. Nicméně jinak sedí - v obou případech máme v rukou mocný nástroj, který nám dovede být skvělým pomocníkem, zábavou i prostředkem k poznání. V obou případech musíme dodržovat určitá pravidla, abychom se nedostali do střetu se zákonem a především se jak za volantem, tak na Internetu setkáme s bezohlednými, agresivními uživateli, od kterých je radno držet se dál.
Dost připodobňování, pojďme mluvit otevřeně a k věci. Net nenabízí nekonečné možnosti jenom nám, běžným uživatelům, ale i různým deviantům, podvodníkům, zlodějům a lhářům, kterým se můžeme bránit jedině v případě, že budeme dostatečně informovaní o jejich nekalých praktikách a budeme dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která jejich útok znemožní nebo alespoň sníží jeho pravděpodobnost.
Že se opakujeme? Jestli máš pocit, že už jsme o bezpečnosti na Internetu psali, tak máš pravdu. Celý únor jsme věnovali tomuto tématu a naučili jsme se spoustu věcí:
No ale dnes tu nejsme od toho, abychom si dávali opáčko před koncem školního roku. Čekají nás totiž zbrusu nová témata!
Velkým tématem měsíce května budou sociální sítě - dozvíme se, která je k čemu dobrá, jak se od sebe liší a proč se stejný obsah nehodí na všechny. Na přetřes přijdou oblíbené, ale často i zhovadilé či přímo nebezpečné challenge - internetové výzvy. Nakokoukneme také do světa online gamingu; při té příležitosti si doporučíme, na co si dávat při hraní pozor a jak nepřijít kvůli hře o reálné peníze.
Posvítíme si i na temná zákoutí Internetu, kde naším nepřítelem nebude vlastní hloupost nebo neopatrnost, ale reálný protivník, který půjde po našich penězích, svobodě nebo dokonce životě. Řekneme si, co je to phishing a jak nenaletět podvodným zprávám. Seznámíme se s pojmem kyberstalking a naučíme se, jak se stalkerům bránit. A konečně se podíváme, jak útočí kybergroomeři, jak je odhalit a nedat jim šanci.
Možná máš s úskalími na Internetu vlastní zkušenosti nebo Tě zajímá něco, čemu jsme se ještě v článcích nevěnovali. Je-li tomu tak, napiš nám nebo okomentuj příspěvek na Twitteru nebo Facebooku, co by Tě zajímalo a my téma zpracujeme. Nebo je Tvoje zkušenost choulostivější a potřeboval/a by ses o tom pobavit v soukromí, třeba i anonymně? Neboj se využít náš Pokec, rádi Ti nabídneme radu nebo pomocnou ruku!
Bezpečně na Internetu - udělejme si v tom jasno!
Reálné případy a dopady sextingu
Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?
Bacha na sexting
"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862
Internetová identita - naše druhé já?
Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Google jasnovidec
Hledej, stopa!
Welcome to the Internet - let me be your guide!
Příspěvek vznikl v rámci projektu Bezpečnost na internetu, který finančně podpořila Československá obchodní banka, a.s.