Skočil/a bys na tak průhledný trik, jako je v názvu tohoto článku? Samozřejmě že ne, dneska snad nikdo. Proto se taky s tak žertovnými pokusy o vylákání citlivých informací už nesetkáváme, narozdíl od snahy útočníků zdokonalovat svoje phishingové útoky, které už nejsou tak snadno rozpoznatelné. Abys těm novodobým rybářům nenaletěl/a, podívej se raději, co je to phishing, jak vypadá a jak se před ním chránit.
Jako phishing označujeme útoky na uživatele Internetu prostřednictvím podvodných emailů, které mají za cíl vylákat ze svých obětí citlivé údaje, například PINy, hesla k internetovému bankovnictví, k platebním službám jako je PayPal, PaySec, ale třeba i k účtu na eBay nebo Google.
Název připomínající anglický termín pro rybaření je vcelku trefný, protože jako rybářská výprava phishingové útoky opravdu vypadají - útočníci nachystají návnadu (mail s urgentní výzvou k zaplacení nedoplatku, vyzvednutí nových přístupových údajů apod.), rozhodí sítě (rozešlou na tisíce náhodně sesbíraných adres) a čekají, až se někdo chytne.
Podvodné maily se snaží vzbudit dojem, že pocházejí od nějakého skutečného bankovního ústavu, provozovatele internetových služeb apod. Grafika mailu se proto snaží napodobit grafiku používanou danou institucí.
Stejně tak se útočníci snaží napodobit mailovou adresu a webové stránky. To už je ovšem složitější, protože každá rozumná firma si své stránky, ale i všechny podobně znějící či podobně vypadající adresy chrání. Proto podle adresy stránky, na kterou mail odkazuje, poznáme podvodný útok. V minulosti byla častá záměna slov jako adrninistrátor místo administrátor, adrnin místo admin apod.
Pozor! V textu může odkaz vypadat věrohodně, ale přesto bude směřovat na podvodné stránky. To pochopitelně není vůbec těžké udělat a proto je třeba se podívat, kam link skutečně odkazuje (většina internetových prohlížečů zobrazuje cílovou adresu v levém dolním rohu okna hned po ukázání kurzorem na odkaz, případně je možné kliknout na odkaz pravým myšítkem, vybrat volbu 'Kopírovat adresu odkazu' a vložit si ji do poznámkového bloku nebo Wordu - tam lehce poznáš, zda je odkaz pravý nebo podvodný).
Text emailu většinou obsahuje výzvu ke změně hesla, zaplacení dluhu, aktualizaci osobních a kontaktních údajů apod., případně se tváří jako informační zpravodaj s odkazem na stránky nebo výzkum spokojenosti zákazníků. Žádná banka však po svých klientech nežádá vyplňování údajů mimo své zabezpečené stránky ani nevyzývá ke změně hesla nebo doplacení dluhu mailem. Takové výzvy jsou vždy podvodné!
Bankovní domy v komunikaci s klienty samozřejmě také využívají maily, ale zpravidla každou prkotinu píšou v dokumentu opatřeném rozpoznatelným elektronickým podpisem instituce. To podvodné maily samozřejmě nenabízejí.
Stránka, na kterou se po kliknutí na odkaz ve phishingovém mailu dostaneš, povětšinou nebude na zabezpečeném serveru. Adresa nebude začínat https://, ale jenom http://.
Phishing nemusí být rozesílán jen formou mailů, ale třeba i zpráv na Facebooku nebo vytvářením falešných fb účtů. Na obrázku pod tímto textem je příklad jednoho z posledních phishingových útoků směřovaných na klienty České spořitelny, kde se útočník snaží přes facebookovou zprávu nalákat oběti k poskytnutí přístupových údajů pod záminkou získání nové bezpečnější bankovní aplikace, ještě k tomu s bonusem 1000 Kč.
Jak poznat, že jde o podvod?
Možná máš s úskalími na Internetu vlastní zkušenosti nebo Tě zajímá něco, čemu jsme se ještě v článcích nevěnovali. Je-li tomu tak, napiš nám nebo okomentuj příspěvek na Twitteru nebo Facebooku, co by Tě zajímalo a my téma zpracujeme. Nebo je Tvoje zkušenost choulostivější a potřeboval/a by ses o tom pobavit v soukromí, třeba i anonymně? Neboj se využít náš Pokec, rádi Ti nabídneme radu nebo pomocnou ruku!
Je libo Internet?
Bezpečně na Internetu - udělejme si v tom jasno!
Reálné případy a dopady sextingu
Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?
Bacha na sexting
"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862
Internetová identita - naše druhé já?
Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Google jasnovidec
Hledej, stopa!
Welcome to the Internet - let me be your guide!
Příspěvek vznikl v rámci projektu Bezpečnost na internetu, který finančně podpořila Československá obchodní banka, a.s.