Tomáš Hanák, Bohdan Bláhovec nebo třeba Than Hmung Hran Ca. Tato jména byla ozdobou 18. ročníku festivalu Životaumění, který si pro širokou veřejnost v týdnu od 10. do 15. listopadu připravila obecně prospěšná společnost Cheiron T.
„Tento ročník byl jedním z nejrozmanitějších, alespoň co já si pamatuji,“ říká David Andrlíček pracovník Cheiron T, o.p.s. Návštěvníci festivalu se měli opravdu na co těšit. Samotný festival zahájila v pondělí 10. listopadu beseda s uprchlíkem z Barmy Than Hmungem Hran Cem nazvaná Bez domova – má země mě nechce, která se uskutečnila v prostorách Cheironu. „Největší strach jsem měl z toho, že se na tuto besedu nikdo nepřijde podívat a že s Ahmungem budeme u čaje sedět a debatovat sami,“ říká Andrlíček. Jeho obavy však byly rozprášeny. Dorazilo přes dvacet posluchačů, kteří se přišli dozvědět více o situaci v Barmě a o tom, proč a z jakých důvodů se lidé rozhodnou svou zemi opustit.
Největším lákadlem celého festivalu však bylo legendární divadelní představení Mlýny. To si na čtvrtek 13. listopadu připravilo Divadlo Sklep. A slovo legendární zde je opravdu na místě, jak dokázal i zaplněný sál hotelu Palcát. Na Tomáše Hanáka, Janu Pafkovou, Jiřího Burdu a další hvězdy se přišlo podívat téměř čtyři sta lidí. Hru o věčném konfliktu dobra a zla, pravdy a lži, svědomí a morálky v každém z nás, odehrávající se v malé vojenské posádce kdesi v Čechách na pozadí tuhé totality konce padesátých let, diváci ocenili potleskem ve stoje. „Přes historický kontext padesátých let, do kterých je hra Mlýny zasazena, aby parodovala a obnažovala tragiku doby, byly mnohé skeče aktualizovány k současnosti a politická satira se tak dotýkala i vulgarismů, popřípadě alkoholových excesů pana prezidenta Miloše Zemana,“ přibližuje hru Martin Procházka, pracovník komunitního centra Cheiron T. Představení Mlýny tak Cheironu přineslo78 000 korun.
V pátek pak měli návštěvníci možnost zhlédnout autentický, překvapivý a až šokující dokument Bohdana Bláhovce SHOW! „Pro promítání jsme zvolili klub MP7 na Žižkově náměstí, se kterým dlouhodobě při festivalech spolupracujeme,“ vysvětluje Andrlíček. Po promítání měla následovat debata s režisérem Bláhovcem, ten však byl mimo republiku. „Nechtěli jsme diváky připravit o možnost pobavit se s režisérem a tak jsme uspořádali video konferenci přes internet. Diváci tak mohli klást své otázky režisérovi snímku, i když byl až v Istanbulu. Lidé, kteří přišli, se tak mohli dozvědět zajímavé podrobnosti ze zákulisí filmu, mimochodem i důvod, proč se jedna ze členek skupiny 5Angels, o kterých snímek byl, rozhodla skupinu opustit. Promítání a následné debaty se zúčastnilo přes 20 diváků a posluchačů.
Finálem festivalu byla Music Blaster Párty, která proběhla v hudebním klubu Orion v sobotu 15. listopadu. „Nechtěli jsme dělat nějakou velkou akci a tak jsme oslovili několik DJs a uspořádali jsme taneční večer,“ říká Andrlíček. Návštěvníci klubu se tak mohli rozvlnit na rytmy funku, soulu či elektroniky, které si pro ně připravili Dj Mushroom, BitBob a Professor Funkyshit.
Za Cheiron T
David Andrlíček
Obecně prospěšná společnost Cheiron T založila v Táboře roku 1997 Komunitní centrum pro děti a mládež (bylo to jedno z prvních komunitních center v ČR vůbec). Komunitní centrum funguje jako služba sociální prevence pro děti a mládež od 6 do 26 let. Kromě této činnosti Cheiron T, o.p.s. realizuje také:
Předškolní klub pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, Terénní program pro mládež, Komunitní práci s místní romskou komunitou a kulturně-vzdělávací akce pro veřejnost.
Cheiron T, o.p.s. je nezisková organizace s bezplatnou službou, tudíž si na svou činnost shání finance z grantů, nadací, skrze firemní či individuální dárcovství nebo právě pořádáním benefičních akcí jako je právě toto představení divadla Sklep.
Více naleznete na stránkách www.cheiront.cz