Když se řekne pojem tancování u tyče, většina lidí si představí záběry z filmů, kde oplzlí padesátníci strkají striptérkám dolarové bankovky za spodní prádlo. Ovšem pole dancing zdaleka není jen pro striptérky v nočních podnicích. Jedná se o zábavné a efektivní cvičení, které ženám nejen zlepšuje fyzičku, ale i jejich duševní zdraví.
Přínos pro fyzické zdraví je patrný na první pohled. Tancování u tyče se řadí mezi takzvané aerobní formy cvičení, při kterých tělo pracuje delší dobu při zvýšené, ale ne extrémní zátěži. Svaly tedy mají dostatek kyslíku, jehož přítomnost je nezbytná pro přeměnu tuků na adenosintrifosfát, tedy základní zdroj energie pro buňky. Ten se standardně vyrábí z cukrů, ale při delší mírné zátěži dochází právě na tuky. Pole dancing tak razantně přispívá k hubnutí tuku a formování svaloviny. Navíc se při něm snižuje krevní tlak, cholesterol, riziko onemocnění srdce a tak dále a tak dále. Tanečnice při pole dancingu pracují s váhou vlastního těla, tedy nezatěžují pohybový aparát ničím nepřirozeným (jako třeba při cvičení s činkami). Pohyby nejsou jednostranně zaměřené a tak se rozvíjí svalová soustava rovnoměrně bez rizika nadměrného zatěžování páteře nebo kloubů. Dalších pozitiv bychom jistě mohli jmenovat celou řadu.
Jak ale může něco spojovaného se zneužíváním a vykořisťováním žen být přínosné pro jejich psychiku? Pozitivní dopady tohoto tance uvidíme hned, jakmile připustíme, že se jedná o tanec, o umění a cvičení bez sexuálního podtextu. Což tak skutečně může být. V západní části světa je zcela běžné, že na kurzy pole dancingu chodí matky od rodin, lékařky, právničky nebo učitelky. Se svlékáním ani drážděním mužského libida to nemá co dělat.
Pole dancing je především fyzicky velmi náročná, přesto ne nezábavná aktivita. Ženy, které jej cvičí, proto v krátkém čase viditelně zlepšují svoji fyzickou kondici, což se jistě odráží v jejich psychice. Navíc oproti běžnému cvičení ve fitku nemusí čelit pochybnostem, že vypadají špatně, že jsou zpocené apod. – stačí jediný pohled do zrcadla a tanečnice vidí, že při tanci vypadají dobře. Ženy trénující pole dancing získávají zpravidla velmi kladný vztah ke svému tělu, nehledě na to, kolik váží nebo jaký mají obvod kolem boku. Psychologové dosvědčují, že spokojenost se svým tělem je jedním ze základních kamenů zdravého sebevědomí a sebeúcty, která se opět projeví na psychické pohodě.
Jelikož pole dancing není krátkodobá aktivita, po nějaké době jeho cvičení se začne v těle vyplavovat endorfin, neboli hormon štěstí, který tlumí bolest a únavu a přináší pocit štěstí a dobrou náladu. A protože se při výuce tohoto tance postupuje od jednoduchých a nenáročných postojů k těžším a namáhavějším sestavám, tělo si na zátěž postupně zvyká a tanečnice nemusí překonávat nepříjemné pocity únavy a vyčerpání, které vyplavení endorfinu při jiných aktivitách standardně předchází (například u dálkových běhů). Tanečnice u tyče tedy získávají dobrou náladu, aniž by ta musela být předem něčím vykoupena. Navíc kurzy tohoto tance jsou skupinovou aktivitou, takže účastnice tohoto kurzu mohou dobrou náladu sdílet, což bojuje proti frustraci a pocitům skepse.
Pokud vás, drahé čtenářky našeho webu, pole dancing zaujal nebo chcete cvičit, ale doposud vás každé cvičení po čase omrzelo, zkuste si pravdivost tohoto článku ověřit v praxi.