Když se řekne OSPOD, řada z vás asi nebude mít nejmenší ponětí, co ta zkratka má znamenat. Mnohem známější je pojem “sociálka,” při které se asi někomu vybaví, že půjde o nějakou instituci, která se zabývá dětmi z problémových rodin. Ta představa je ale v mnohých případech dost nepřesná a plná různých mýtů a polopravd. Tak se na to pojďme podívat a udělat si jasno.
Orgán Sociálně-Právní Ochrany Dětí. To se skrývá za tou zkratkou lehce připomínající slovo hospoda, ač s ní nemá vůbec nic společného. Nikdy jsi o něm neslyšel/a? Nevadí, vlastně dobře pro Tebe. OSPOD totiž opravdu pracuje s dětmi z rodin (nebo spíš s celými rodinami), kde něco není úplně dobře, případně je zde riziko, že by něco mohlo být dost špatně. Co se rozumí tím “špatně,” to vysvětluje zákon o sociálně-právní ochraně dětí, který činnost OSPODů vymezuje. Čtení zákonů ovšem není úplně jednoduché, tak se na to podíváme i s nějakými příklady.
OSPOD se zaměřuje zejména na děti:
Teď už víme, s kým sociálka pracuje, ale ještě nevíme jak. Jestli jsi někdy viděl/a film Kolja (já vím, je už to vykopávka víc než dvacet let stará, ale je to taky docela úspěšný - a hezký - film), možná si vzpomeneš na roli soudružky Zubaté. To byla právě sociální pracovnice, ale vykreslená dost nelichotivě. Vlastně jejím cílem bylo malého Kolju sebrat a dát do děcáku na převýchovu. Za komunismu tomu tak ve spoustě případů určitě bylo, ale od těch dob se mnohé změnilo a fungování “sociálek” zaplať Pán Bůh taky. OSPODy tu tedy nejsou proto, aby hlídaly rodiče a při sebemenší výchovné chybě jim sebraly děti, ale proto, aby dohlížely, že jsou naplňována práva dětí, a pomohly jim k dosažení těchto práv. K tomu mají několik nástrojů.
Všímáš si, že možnost umístění dítěte do nějakého ústavního zařízení je napsána až jako poslední? Není to náhoda, je to trochu záměr, protože to opravdu je až ta poslední, nejzazší možnost, jak děti před nějakým nebezpečím ochránit, když všechny předchozí pokusy zklamou. A děje se tak opravdu jen ve vážných případech, kdy dětem hrozí újma na životě nebo zdraví, ať už kvůli chování samotných dětí, kvůli chování jejich rodičů nebo kvůli prostředí, ve kterém děti vyrůstají.
Vlastně kdokoliv. OSPOD má ze zákona povinnost vyhledávat děti ohrožené tím vším, co jsme psali ve výčtu výše, ale vzhledem k tomu, že pracovníků OSPOD je dlouhodobě velký nedostatek, je lepší, když na případ, kdy je dítě něčím ohroženo, někdo upozorní. Může tak učinit škola v případě, že si ohrožení dítěte všimne a nemá možnosti, jak s dítětem a jeho rodiči sama pracovat. Mohou to ale být i sami rodiče, kteří se ocitnou v situaci, kdy se jim o své dítě nedaří řádně pečovat nebo mu potřebnou péči zajistit. To se nestává moc často, ale jsou to ty štastnější případy, které mívají i dobré konce. Je na nich totiž vidět, že se rodiče opravdu snaží a mají touhu špatné věci změnit a pro své děti udělat všechno, co je v jejich silách. Na OSPOD se mohou obrátit dokonce i samy děti! V případech, kdy se cítí být v akutním ohrožení nebo jsou ohrožovány dlouhodobě, mohou samy přijít na OSPOD a požádat o radu a o pomoc. Je to lepší, než když OSPOD k činnosti vyzve Policie, která už řeší nějaký průšvih…
No a taky to můžeš být i Ty! Pokud víš o tom, že někomu z Tvých kamarádů, spolužáků nebo známých je doma ubližováno nebo mu hrozí nějaké nebezpečí, můžeš to na OSPOD (buď přímo nebo přes školu nebo policii) nahlásit i Ty.
V zásadě vždycky, když máš důvodné podezření, že někomu z Tobě blízkých dětí něco vážného hrozí, nebo že něčím doma dlouhodobě trpí. Samozřejmě by to neměly být prkotiny typu že dotyčný nemá hračky, které chce, nebo že ho rodiče nechtějí pustit po škole ven, dokud si nenapíše úkoly. Ale pokud se jedná o podezření na domácí násilí, na týrání, zneužívání, psychický teror a podobně, je takové řešení na místě.
Možná Ti teď hlodá hlavou, že o nějakém takovém případu víš, ale nejsi si úplně jistý/jistá tím, jestli to řešit zrovna takhle a jestli je to tak vážné… Ta nejistota je normální. V takovém případě se můžeš nejdřív obrátit třeba na svoje rodiče a probrat to s nimi. Taky to můžeš říct ve škole důvěryhodnému učiteli nebo třeba pracovníkům v nízkoprahovém klubu. A nebo se v pohodlí domova (nebo lavičky parku - je jedno, odkud se k nám připojíš), můžeš poradit s pracovníky našeho chatu na jdidoklubu.cz!
Článek vznikl díky podpoře projektu Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.