V minulých článcích ses dozvěděl/a něco o tom, jak se zachovat, když někdo krvácí, je v bezvědomí nebo jak zahájit resuscitaci. Dnes se dočteš o tom, jak se zachovat při otravě.
Otrava může vzniknout hned několika způsoby např. vdechnutím škodlivé látky, požitím nebo i vstřebáváním do kůže. Životem ohrožený stav může nastat tehdy, když někoho kousne jedovatý had, požije nebezpečnou látku apod.
Prevence:
Chemikálie skladuj na místě, kde na ně nedosáhne malé dítě. Skladuj je v originálním obale. Při práci s chemikáliemi dodržuj bezpečnostní opatření. Pro případ otravy měj u sebe doma jedno balení aktivního uhlí.
Konzultace toxikologického informačního střediska (TIS):
S tímto střediskem se konzultuje náhodné požití chemické látky, léků ve větším množstvím, záměna léků, kousnutí jedovatým hadem či členovcem … Pokud si nejsi jistá/ý, zda se jedná o závažnou otravu tak volejte: 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02. Nachystej si přesné informace o tom, co se stalo.
Kdy volat 155?
Volej vždy při otravě dětí, na doporučení TIS, při závažných otravách, dojde – li ke zhoršení životních funkcí, tj. porucha vědomí, dušnost, zvracení nebo jiných příznacích. Než přijede záchranná služba, tak zajisti: obaly od léků, přípravků, rostlin …
Doufáme, že se Ti žádná taková situace nestane, ale vždy je lepší být připraven/á!!!
A takový malý tip na konec! Stáhni si aplikaci ZÁCHRANKA! Tam se dozvíš, kdy a jak při různých situacích reagovat. Dále si přes tuto aplikaci můžeš zavolat pomoc a záchranná služba tě může snadněji lokalizovat.