Když přijdeme k nějakým penězům, máme zpravidla tři možnosti, co s nimi udělat. Buď je můžeme utratit, pak nejsou. Nebo je můžeme investovat, aby jich bylo víc. Anebo s nimi neděláme nic a prostě jen tak jsou. Dohromady se tomu říká hospodaření s penězi a je to ta základní věc, kterou bychom se měli naučit, pokud někdy v životě plánujeme s penězi nějak disponovat. Jako že asi jo. Tak hurá na to!
To je ale ošklivá nerovnice, co? Neboj, je to úplně jednoduché. To divné E značí pojem suma, tedy součet. Písmeno ‚i‘ zastupuje pojem income neboli příjem. Znak ‚je větší nebo rovno‘ znáš z matematiky a indexem ‚e‘ se myslí expense, čili výdaj. Dohromady tedy tato nerovnice říká, že součet všech příjmů musí být větší nebo alespoň stejný jako součet všech výdajů. No a to dává smysl, ne? Ostatně už jsme se o tom bavili minule a je to úplně to nejzákladnější pravidlo hospodaření. Jenže co když se stane, že jsme měsíce a léta zvyklý na nějaký měsíční příjem, a pak se zničehonic smrskne na polovic? Pojďme se mrknout na to, za co utrácíme, třeba tam najdeme něco, co se dá uskromnit!
Ve světě psychologie existuje velmi uznávaný směr, který se jmenuje podle svých zakladatelů Pesso Boyden. A ten mluví o pěti potřebách, které každý člověk má – potřeba místa, sycení, podpory, ochrany a limitů. Proč kecám v článku o hospodaření o nějaké psychologii? Protože ač to tak autoři rozhodně vůbec nezamýšleli, dá se jejich žebříček potřeb vztáhnout i na hospodaření:
Předpokládejme, že se Ti podařilo sestavit si rozpočet, který není ani ztrátový a dokonce ani vyrovnaný, ale jsi v plusu (k takovému výsledku Ti mimochodem upřímně gratuluji!). Otázka zní, co s těmi zbylými penězi udělat? Variant je zde (jako kdekoliv v životě) nepřeberné množství, a záleží na Tobě, co Ti bude více sedět. Představme si ale aspoň některé základní tipy:
Jak to funguje s jednotlivými bankovními produkty, na to se podíváme v některé z příštích kapitol našeho finančního seriálu, příště se podíváme detailně na bydlení, nájmy a další náklady s nimi spojené.
Zajímá Tě toto téma a chtěl bys o něm vědět víc? Napiš nám to do komentáře pod článkem, na Facebook nebo přímo na náš Pokec!
Peníze, penízečky, kam jste se mi poděly?
Jak cenná je koruna?
Hluboko do kapsy? Pojď to změnit!