Je s podivem, že i dnes, kdy se na nás sex valí z médií, reklam, filmů a snad i ve škole se s ním (v teorii) setkáme, o něm mohou stále přežívat mýty a bludy. Některé jsou nebezpečné, některé méně, vždy se však jedná o do očí bijící hlouposti, na jejichž odhalení by měl stačit selský rozum. Dnes se pokusíme alespoň některé mýty vyvrátit fakty. Jdeme na to!
1. Na velikosti záležíAsi nejrozšířenější mýtus , ze kterého má mnoho mužů mindráky. Že prý ženy dosahují orgasmu častěji při sexu s nadprůměrně "obdařenými" muži. Jednoho času dokonce vyšla jakási studie, která srovnávala pravděpodobnost dosažení vaginálního orgasmu ženy s délkou mužského penisu. Tato studie však zanedbala fakt, že 75% žen nedosahuje vaginálního, ale klitorálního orgasmu a ten na rozměrech mužského přirození nikterak závislý není.
2. Velikost přirození se pozná podle velikosti nosu, rukou, nohou...Tento mýtus je opět opředený pseudovědeckými výzkumy. Je pravda, že růst penisu, jakož i prstů na nohou, má na svědomí stejný gen s názvem Hox. Ovšem zde veškerá souvislost končí. Nepotvrdila se nikdy žádná přímá úměra mezi velikostí penisu a jakéhokoliv jiného orgánu.
3. První sex je pro každou dívku bolestivýZdaleka to nemusí být pravda. Při nezkušenosti obou partnerů může dojít k nepříjemnému nebo i bolestivému podráždění genitálií, zrovna tak může být nepříjemný zážitek způsoben stresem a nervozitou. Avšak když si pár dá dostatečný čas na předehru a nezkouší na poprvé žádné vylomeniny, bolestivá premiéra se konat nebude.
4. Když má žena menstruaci, nemůže otěhotnětNe, že by to bylo obvyklé, ale spoléhat se na to nedá. Některé ženy mají viditelné projevy menstruace ještě v době, kdy už se pomalu blíží ovulace. A spermie vydrží v těle ženy i několik dní, takže při náhodné kombinaci těchto faktorů se může stát, že se menstruující dívka opravdu dostane do jiného stavu
5. Když žena kojí, nemůže otěhotnětVšimni si, jak často se stává, že druhorozené děti jsou o rok nebo dokonce necelý rok mladší než ty prvorozené. V mnohých případech za to může právě tento mýtus. Je pravda, že po porodu to chvíli ženskému organismu trvá, než se vrátí do přirozeného rytmu, ale nepravidelnost neznamená neplodnost. A nic s tím nenadělá ani hormon progesteron, který měl údajně fungovat jako antikoncepce. Nefunguje.
6. Sex může přivodit infarktMůže se stát. Podle studie Aarona Carolla a Rachel Vreemanové existuje pravděpodobnost jedna ku milionu, že při sexu exneš. Pokud jsi silný kuřák a diabetik, který se neléčí. Nestává se to tedy úplně často a jestli jsi zdravý/á, sex Ti neublíží, byť by byl jakkoliv vášnivý. Naopak je prokázáno, že muži, kteří mají alespoň dvakrát týdně sex, mnohem méně trpí kardiovaskulárními onemocněními.
7. Porno je jen pro mužePodle anonymních šetření to rozhodně pravda není. Jen to ženy často nerady přiznávají a muži naopak svá přiznání přehánějí. Pod rouškou anonymity však sledování porna připouští přibližně stejné procento mužů i žen (přibližně 60%). Stejné je to i s pravidelnou masturbací.
8. Sex s pannou léčí AIDSJestliže předchozí mýty mohly člověku připravit rozčarování nebo prekérní situace, tento je přímo smrtelně nebezpečný. Naštěstí u nás není rozšířený u nás, ale v subsaharské Africe má na svědomí statisíce lidských životů. Ovšem původ tohoto nesmyslu nehledejme na Černém kontinentu, nýbrž v Evropě. Již v devatenáctém století se v Anglii šířila pověra, že sex s mladou pannou je spolehlivým lékem na syfilis...
9. Ženy nevyhledávají románky na jednu nocJe to podobné, jako se sledováním porna. To, že se ženy zpravidla náhodnými sexuálními zážitky nechlubí (narozdíl od chlapáckých vyprávění dospívajících Don Juanů), neznamená, že by je vyhledávaly v menší míře. Zkušenost s náhodným sexem má přibližně třetina žen i mužů. Rozdíl je jen v tom, jak si tento sex užívají - podle jedné studie ženy dosahují orgasmu při náhodném románku třikrát méně často, než při sexu s trvalým partnerem.
10. Sex s kondomem je o ničemCo se nebezpečnosti týče, tento mýtus si nijak nezadá s číslem osm v našem seznamu. Podle experimentálních průzkumů nemá latexová bariéra kondomu žádný vliv na citlivost, tedy ani vzrušivost genitálií. Je-li tedy nějaký rozdíl v požitku, pak je daný jen podlehnutím předsudku.
Mýtů a polopravd o sexu samozřejmě existuje celá řada. Znáš nějaký, poděl se o něj s ostatními! Máš pochybnosti o něčem, co jsi slyšel? Poraď se s námi a ujisti se, jak to je.