Trávit léto u vody je ideálem mnoha lidí. Většinou však za ní chtějí vycestovat. Pokud velká voda docestuje za nimi, taková pohoda už to není. Co dělat, když přijdou povodně a jak se na ně připravit?
Když mi bylo deset, díval jsem se ve zprávách na letecké záběry zatopené obce Troubky. Cesty nikde, domy nikde, jen místy špičky stromů nad vodou. Protože jsem do té doby nebyl u moře, takhle nějak jsem si představoval, že vypadá. Dnes už vím, že vypadá krapítek jinak, ale monumentálnost a hrozivost těch obrazů se mi vryla do paměti, přestože od té doby bylo srovnatelných nebo snad i větších povodní ještě několik. Vždycky napáchaly obrovské škody a vždycky sebraly zbytečně mnoho životů. A přitom to není vždycky nezbytné. Vlastně i když přijde velká voda náhle a nečekaně (což je tak trochu výmluva, protože meteorologové na to dovedou upozornit včas), můžeme se na ni připravit. Jak na to? Pomůže nám desatero:
Žádná z těchto rad není nijak převratná ani veleobjevná. Vlastně stačí jen nepodceňovat nebezpečí a zachovat si zdravý rozum. Tak si to vemte k srdci a zůstaňte v suchu, pokud zrovna nevyrážíte k moři, rybníku nebo bazénu ;)
Dobrý sluha se dá uhasit. Před zlým pánem se dá utéct. Jak?
Setkání s divou zvěří I - v lese a na pasece
Setkání s divou zvěří II - v parku a na sídlišti
Když začnou padat trakaře...