Každoročně si touto dobou celosvětově připomínáme Den bezpečného internetu. A ten letošní vychází právě na dnešek – 6. února 2018. A přichází s heslem a zároveň výzvou: „Vytvářej, propojuj a sdílej respekt: Cesta k lepšímu internetu začíná u Tebe!“ A co tedy pro ten lepší internet můžeme udělat?
O bezpečnosti na internetu jsme toho na našich stránkách napsali už celkem hromadu. Však jsme taky internetový nízkoprahový klub, že ano? A tak by bylo skoro až neslušné, kdybychom si právě u nás dnešní Safer Internet Day nepřipomněli, popřípadě ho jen zmínili a utekli od něj bez významnějšího povšimnutí. Takovému pro nás důležitému oslavenci se přece sluší dát nějaký dárek! A tak jsme se rozhodli, že si jeden připravíme. A Ty z toho budeš profitovat. Tím dárkem bude další série příspěvků, které nás naučí, jak se na internetu bezpečně pohybovat, plně ho využívat a dělat z něj lepší místo k fungování.
Když něco tvoříme, vzniká nějaká nová kvalita. Buď je krásná, užitečná, dobrá, nebo je naopak prachmizerná, škodlivá. Naším cílem je z povahy lidství samozřejmě ta první možnost a tak si připomeneme, jak zařídit, aby naše digitální stopa vrytá do vinylu internetu byla dobrá a ladná a nevrzala kdejakým průšvihem. Nadto se naučíme bezpečně a plně využívat další nástroje, které nám internet přináší a které možná neprávem opomíjíme – co třeba takové nákupy na internetu nebo e-banking? Co o nich víš?
Prvotní myšlenka, která stála u zrodu internetu, bylo usnadnění komunikace mezi lidmi – jejich propojení. A vlastně je stále velmi podstatnou součástí našeho využívání této všudypřítomné sítě – přes internet telefonujeme, používáme různé instant message služby (messenger, whatsapp apod.), komunikujeme přes sociální sítě. A tak se mrkneme na to, jak tyto nástroje užívat tak, aby se ty informace, které chceme předat dál, dostaly efektivně, rychle a bezpečně přesně na místo svého určení.
Ulož to, nahraj to, sdílej to, uploadni to, uschovej to… Už názvy různých stránek internetových úschoven nám dost direktivně říkají, co máme s tím obsahem, který chceme dát někomu přes internet k dispozici, dělat. Ale ne vždy je to legální, ne vždy je to bezpečné a ne vždy je to užitečné. Co je k čemu, na to se mrkneme, stejně jako na fenomén cloudových úložišť – jaké jsou jejich výhody oproti pevným diskům? Co na ně můžeme ukládat? Jak se jednotlivé služby od sebe liší? Tak i na tyto otázky získáš v příštích dvou měsících odpovědi.
Ne, nevytratil se nám z výše zmíněného hesla letošního SID. Naopak, prostupuje každým tématem. Na konci devadesátých let, po století plném válek, malých i světových, horkých i studených, lidem napříč světadíly docházelo, že bez vzájemného respektu pošleme tuhle Zemi brzy do kytek. A tak jsme slýchali časté výzvy právě ke vzájemnému respektu. No a dnes je zřejmé, že ani ten virtuální svět nemůže rozkvétat, když bude plný nesnášenlivosti, zloby, nenávisti, dezinformací, útoků… Zkrátka když si v něm budou lidé pod rouškou anonymity vylévat své frustrace a vztek na celý svět. Proto je respekt ústředním bodem letošní výzvy SID a i v našich článcích se budeme etikou na internetu zabývat.
A pokud Ti přijde, že jsme nějaké téma vynechali, napiš nám o něj třeba na náš Pokec, rádi ho pro Tebe i ostatní zpracujeme. Anebo se mrkni, jestli už jsme se mu nevěnovali v jednom z našich starších tematických příspěvků:
Bezpečně na Internetu - udělejme si v tom jasno!
Reálné případy a dopady sextingu
Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?
Bacha na sexting
"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862
Internetová identita - naše druhé já?
Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Google jasnovidec
Hledej, stopa!
Welcome to the Internet - let me be your guide!
Vyhráli jste milion korun! Pošlete nám své číslo účtu a heslo…
Kybergrooming.-Milacek-nebo-uchylak-P7027572.html">Kybergrooming. Miláček, nebo úchylák?
Kyberstalking? Nebezpečné pronásledování!
V zajetí sítě her
Je to challenge nebo damage? Jak přežít výzvy na internetu
Kvanta sociálních sítí, aneb když dva dělají totéž, není to vždycky totéž