Co všechno alkohol způsobuje? Co se může dít, když to s pitím přeženeme? A jak se pozná závislost na alkoholu? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku o odvrácené straně pití.
Ve spotřebě alkoholických nápojů Češi vévodí světu. Vřelý vztah k alkoholu se odráží i v našem jazyku – vezměme si, že slovo „pít“ znamená nejen doplňovat tekutiny, ale také konzumovat alkohol, jako „pití“ bývá myšlen alkoholický drink. Pivo je často považováno za běžný nápoj, který se pije „na žízeň“.
Ačkoli si to moc nepřiznáváme, alkohol je návyková droga a závislost na této droze patří k těm nejtěžším. Následky konzumace alkoholu mohou být fatální a to jak z hlediska jednorázového předávkování, tak při dlouhodobém pití.
Všudypřítomný alkohol
Problém s alkoholem má v ČR 25% mužů a 10% žen. Podle statistik z roku 2010 je u nás asi půl miliónu lidí na alkoholu závislých! Záludnost této drogy spočívá v tom, že je legální. A je tudíž všude. Navíc máme alkohol spojený s různými rituály (oslavy, přípitky, chodíme po tréninku či jiné společné akci „na jedno“ apod.)
Účinky alkoholu
Alkohol je řazen mezi tlumivé drogy, ovšem účinek se liší podle toho, kolik vypiješ. Zatímco po jedné skleničce je člověk rozjařený, uvolněný, hýří vtipem, roste mu sebevědomí a má pocit, že má více energie (malé množství alkoholu působí jako stimulant), s narůstajícím počtem drinků dochází ke snížení pozornosti a útlumu až spánku (nastupují sedativní, tlumivé účinky). Zde je ten zajímavý paradox a (vlastně chyba), že pijeme hodně, protože chceme ty „hezké“ účinky, co jsou po malém množství. Jenže čím víc pijeme, tím víc se pozitivní účinky vytrácí. Někdy můžeme jedním jediným panákem skočit do úplně jiného světa a stát se z veselého a dobrého společníka trapným, neurvalým šílencem.
Alkohol ovlivňuje jak naše tělo, tak mysl. Člověk po alkoholu ztrácí schopnost sebeovládání, koordinace, blábolí, vrávorá, má narušené vnímání, reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Z jeho myšlení se vytrácí racionalita, úsudek je pokřivený. Při nadměrné konzumaci může přijít smutek a deprese, emoční nestálost, nebo dokonce myšlenky na sebevraždu. Velice časté jsou u opilých lidí také sklony k agresi.
Pokud hladina alkoholu v krvi překročí určitou hranici, výrazně se zpomalí dýchání, což může mít za následek kóma či smrt, protože mozek není zásoben dostatkem kyslíku.
Zdravotní hledisko
Nadměrná konzumace alkoholu škodí, to slyšíme ze všech stran. Mladému člověku je to ale tak nějak jedno, protože si neumí představit, že by mohl být nemocný, nebo si pitím přivodit smrt. Proto asi nemá cenu dlouze rozebírat, jaké všechny orgány pitím alkoholu trpí a co se s nimi děje. Všichni víme, že to jsou hodně játra, která dostávají největší „záhul“ při odbourávání alkoholu z těla.
Krom toho riskujeme:
K tomu připočti finanční problémy a ztrátu nejbližších… suma sumárum, nic moc.
Nadměrnou hydratací ke smrti
Pokud pravidelně konzumuješ větší množství alkoholu za večer, možná ti úplně nedochází, že problém je už v samotném množství tekutiny přijaté v krátkém čase. Znáš to, jak se po pivu chodí často na záchod? Velké množství tekutiny vypité rychle je obrovskou zátěží pro ledviny, které jsou nuceny vylučovat takové množství moči, na které nejsou úplně stavěné. Soutěž, kdo vypije víc piv za hodinu, pak může být hazardem se životem kvůli riziku hypotonické hyperhydratace a to je míněno naprosto vážně! Nadbytečná tekutina začne přecházet do buněk (jsme oteklí), mozek se ale nemá kam rozpínat, což může způsobit jeho edém, zástavu dechu a smrt. U dospělého člověka je životu nebezpečné za jednu hodinu vypít už 3l (pouhé!) vody. Takže lidé, co si u desátého piva dělají srandičky, že je třeba dodržovat pitný režim, netuší, že jejich tělo mezitím bojuje, aby nezkolabovalo. Zabrat totiž dostávají nejen ledviny, ale i srdce, které to obrovské množství zředěné krve musí pumpovat.
´Sem se, kámo, včera tak vožral, že ´sem...
Tady se dostáváme na půdu, která může být mnoha lidem povědomá. Kdo hodně popíjí, asi se s tím už setkal. A pokud ne, pak se s něčím takovým nepochybně setká. Spolu s nadměrnou konzumací alkoholu se totiž dějí věci, se kterými je lepší dopředu počítat. Dějí se totiž jako podle šablony.
Lidé, kteří neznají míru v pití,
Předávkování alkoholem
Jako každou drogou, i alkoholem se lze předávkovat a takový stav je velmi závažný. Příznaky předávkování látkou s tlumivým účinkem (včetně alkoholu) jsou:
První pomoc
Předávkovaný člověk nemusí mít všechny příznaky. Pokud si nejsi jistý, ověř si, jestli člověk reaguje na bolest. Zkus s ním zatřást, hlasitě ho oslovit, když nereaguje, štípnout ho do ucha, nebo stlačit úhel čelisti pod ušním lalůčkem. Tam to fakt bolí, takže jestli stále nereaguje, znamená to, že je v bezvědomí.
V případě předávkování alkoholem jde o život, pokud ale přítomní dobře zareagují, většinou to skončí dobře. Takže hlavně klid a…
Závislost neboli alkoholismus
Je to stav, kdy člověk nemůže alkoholu odolat, ať už si problém připouští, nebo ne. Závislost na alkoholu má různé podoby – od každodenního pití dvou piv po obědě (a když si je člověk nemůže dát, je velký problém), přes pití od rána do večera čehokoli co „dává“ po kvartální alkoholismus, kdy se střídají období pití (třeba týden či dva v lihu) a abstinence (měsíc i déle „seká dobrotu“).
Něco je špatně, pokud…
Co dělat?
Problém s alkoholem jsou spojené se studem a pocitem viny. Často si problémy člověk dlouho nepřipouští. Říká si: „Jiní pijí víc!“ nebo „Dělají to všichni!“ a tak se uklidňuje. První krok ven ze závislosti je přiznat si problém a chtít svoji situaci změnit. Pokud přemýšlíš o tom, že tě už nebaví excesy, které v opilosti přitahuješ, ať už jsou to rvačky, ztracené věci, řízení v opilosti, nebo sex s neznámými lidmi, kteří tě ráno poněkud vyděsí, pak se zastav. Můžeš to změnit. Jenom ty a nikdo jiný. Napiš nám na náš chat a poradíme ti – diskrétně a anonymně – co dělat dál. Můžeš se na nás také obrátit, když máš strach o někoho blízkého.
Komu dalšímu se můžeš svěřit, že máš problém, který je na tebe moc
Zdroje:
www.alkoholik.cz
www.drogy.cz/alkohol
www.pijsrozumem.cz, informace pro mladé lidi
OSEL (Objective Source E-learning). Intoxikace vodou.
Související články:
Když se řekne alkohol…