Příběh, který se opravdu stal... klikni a dozvíš se víc.
Tento měsíc jsme se věnovali drogám. Dnešní článek bude o skutečných lidech a o jejich příběhu a zkušenostmi s drogy.
Protože se celý měsíc věnujeme drogové problematice, tak se nabízelo udělat rozhovor s někým, kdo tomu rozumí. Požádali jsme tedy pracovnici Anetu Říhovou Dis., pracovnici Doléčovacího centra v Brně, aby nám zodpověděla pár otázek. V anketě na Instagramu jste měli možnost se sami na nějakou otázku dotázat.
Jak jsou na tom drogy se zákonem? To se dozvíš v dnešním článku.
Extázi se říká taneční droga proto, že spousta uživatelů této drogy ji bere právě na párty. Je pro ni typické víkendové užívání. I u této drogy je spousta rizik, ty se dočtete v tomto článku.
https://podaneruce.cz/sluzby/?_sft_temata=alkohol&_sft_typ=centra&_sft_skupiny=rodice,skoly,uzivatele&_sft_regiony=jizni-morava,olomoucky-kraj,zlinsky-kraj,afghanistan,praha,cele-ceskoMarihuana neboli tráva, mája, ganža, či zelí je nelegální droga, která patří mezi ty nejrozšířenější drogy tady u nás. Samotné cigaretě se říká joint, špek či brčko. V dnešním článku se dozvíš něco o rizicích užívání marihuany.
Dospívající jsou více než kdy předtím vystavení nebezpečí drog. Co to jsou ale drogy, jaké drogy existují a kde hledat pomoc? Tohle i více se dozvíš v dnešním článku.
Měl by dostat člověk druhou šanci pokaždé, když něco zvorá? Myslím si, že ano, protože jsme stvoření náchylná k chybám a dokonce se jimi nejlépe učíme, což by bez té druhé šance úplně nešlo… Jenže co když někdo ani netuší, že dělá chybu, a přesto následuje trest, který si bude odpykávat do konce života? Že tak přísný zákon nikde na Zemi není? Ale je. V naší hlavě. A trest se jmenuje toxická psychóza.
Tráva, ganja, hulení, skunk čili skéro, čaras, haš, hašiš, skuff… konopné drogy mají spoustu názvů a setkat se s nimi není nijak obtížné. Pravděpodobně i ty znáš někoho, kdo hulí, nebo máš s „trávou“ svoje zkušenosti. Česká společnost je vůči kouření konopí totiž velmi tolerantní a české děti a mládež patří podle průzkumů k těm nejvyhulenějším v Evropě. Známé jsou také léčivé účinky konopí a kdekterá babička si s konopnou mastičkou maže koleno, vážně nemocným lidem pomáhá tato rostlina mírnit bolesti a nechutenství. Přesto jsou konopné drogy nelegální, a také kolem nich koluje řada mýtů. Co je to vlastně "větší než malé množství" a jaký postih za držení konopí hrozí? Čti článek a dozvíš se více!
PARTYHARMreduction, fungující pod organizací Progressive o.p.s., je preventivní terénní sociální služba, jejíž pracovníky a pracovnice můžeš potkat na různých hudebních akcích – třeba na fesťáku, nebo na technu. Na rozdíl od běžných účastníků tam ale nechodí za zábavou, nýbrž pracovně, poskytují totiž lidem poradenství a informace týkající se užívání legálních i nelegálních drog. Krom toho dokážou zvládnout i náročné situace, když někdo na párty přebere, nebo se mu v souvislosti s užitím drogy rozjede nemilé psycho. A když je po akci, člověk si u nich může dýchnout do alkotesteru, aby nesedl za volant se zbytkáčem.
K tématu závislostí a návykových látek jsme oslovili člověka, který se vyzná – je jím Aleš Herzog - vedoucí Terénních programů SANANIM, které pomáhají právě lidem užívajícím nealkoholové drogy. Trochu jsme ho za vás vyzpovídali a zjistili spoustu zajímavých věcí – třeba proč je dobré pomáhat lidem závislým na návykových látkách, jak poznat, že se užívání vymyká kontrole, nebo jak se zachovat, když se kamarád předávkuje.
Hašiš, kokain, marihuana, opium, LSD, DMT, STP, … zpívá květinová generace v kultovním Formanově muzikálu Hair/Vlasy (1979), který v době svého vzniku originálním a provokujícím způsobem zachycoval dobu divokých 60. let. V písni Hashish pak výčet drog pokračuje takřka do nekonečna. My vás nekonečným výčtem unavovat nebudeme, ale v rámci aktuálního tématu si k těm známějším drogám řekneme pár informací, které neškodí vědět. A začneme těžkým kalibrem, řeč bude o opiátech.
Když se řekne závislost, většinou si představíme někoho, kdo jede v drogách, nebo alkoholu, případně prohraje všechny peníze na automatech. Člověk ale může být závislý takřka na čemkoli – na internetu, sociálních sítích, mobilu, pořadu v televizi, práci, sledování porna, na sexu, nakupování, cukru, plastických operacích, bodybuildingu, adrenalinu nebo třeba na vztazích. A na spoustě dalších věcí. Závislost je jako jízda na horské dráze, kterou nejde zastavit. Jak vlastně závislost coby problém vzniká a jaké má fáze? A podle čeho se pozná závislostní chování?
…povídá v animovaném seriálu Městečko Southpark pan Mackey svým žákům, a nemohu si pomoct, ale přijde mi, že celá školní protidrogová prevence, jakou jsem na základce zažil, by se dala klidně shrnout do těchto slov, ušetřili bychom si čas a výsledek by byl stejný. Přitom je toto téma mnohem bohatší a složitější. Což takhle se na něj podívat trochu jinak?
Alkohol za volant nepatří, to víme všichni. Víme, že je to riskantní, protizákonné, a že nám hrozí nehoda, pokuta či ztráta řidičáku. Přestože to víme, více než polovina mladých řidičů v Evropě podle svých slov řídila pod vlivem alkoholu, nebo alespoň viděla usednout za volant opilé kamarády. Většina z nich si myslí, že řízení měli plně pod kontrolou. Vyplývá to z průzkumu Ford Motor Company, který v rámci osvěty nechal vyrobit opileckou kombinézu, pomocí níž chce mladým lidem přiblížit, jak se řídí v opilosti. Alkohol za volantem je totiž fakt velký problém – nejen opilého řidiče, ale všech, kdo mu přijdou do cesty.
Vidíme na ně reklamy, tváří se jako hrozně sexy, cool, dokonce i zdravá věc. Řeč je o elektronických cigaretách, dýmkách, krabičkách a dalších zařízeních, které vznikly jako "zdravější" náhražka kouření klasických cigaret. Jenže jak to s tou škodlivostí/prospěšností je? Říkají nám prodejci pravdu? Můžeš si o tom přečíst v zajímavém článku, který vydal královéhradecký PROSTOR PRO.
Co všechno alkohol způsobuje? Co se může dít, když to s pitím přeženeme? A jak se pozná závislost na alkoholu? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku o odvrácené straně pití.
'Na Homolce pořád sněží,' zní slavná věta z deníku nechvalně známého exředitele jedné pražské nemocnice. Testy na školách v severomoravské Orlové prokázaly, že tam taky dost sněží. Ne, že by tam byly zrovna ideální podmínky pro lyžování, tím 'sněhem' se myslí bílá mikrokrystalická droga, v případě školáků pervitin. A toho se u testovaných deváťáků zjistilo víc než dost!
Lékaři potvrzují znepokojivou tendenci - v posledních letech se počet nových výskytů viru HIV u nás rok od roku zvyšuje a nárůst se zrychluje. Proč tomu tak je a kdo je nejvíce ohrožen?
Internet a technologie jsou super věc a neskutečným způsobem usnadnili a zrychlili komunikaci mezi lidmi po celém světě. Navíc je to bezedná studnice informací! Rodiče mnohdy nerozumí tomu, co mladí na počítačích a mobilech pořád dělají, jenže čas prostě nezastavíš a dnešní zábava je jiná, než před dvaceti lety. Na druhou stranu, ruku na srdce – někdy nám může internet tak trochu přerůst přes hlavu. Jak to poznám? A může být člověk na internetu závislý?