No, to bychom se mohli načekat… Ne, vůbec se teď nechci pouštět do kritiky pošt a dalších přepravních služeb. Ale jsou věci, které je posílat fyzickou poštou dost nesmysl. Samozřejmě mám na mysli dokumenty, fotky, zvukové, video a jiné soubory, které máme v digitální podobě. Představa, že bychom si takové věci vytiskli nebo vypálili na CD, vložili do obálky, nadepsali adresu a hodili do schránky – to už snad nenapadne ani naše rodiče či prarodiče. Přesto si netroufám říci, že bychom služby internetových zásilkoven používali všichni úplně správně.
Když chceš někomu něco poslat přes net, jaká služba Tě napadne jako první? (jakože fakt mě ta odpověď zajímá, tak ji můžeš napsat do komentářů pod článek nebo pod odkazem na FB :) ). Ještě pár let zpátky držel neotřesitelnou pozici internetové pošty číslo jedna e-mail. Tak trochu si myslím, že už to tak neplatí, přestože pro oficiální styk s úřady, zaměstnavateli, školou apod. mi přijde pořád vhodnější nástroj, než nějaká ze sociálních sítí. Jenže zkoušel/a jsi někdy poslat nějaký větší soubor přes mail? Někteří provideři Tě při takovém pokusu rovnou klepnou přes prsty, přílohu větší než třeba 10 MB tam zkrátka nenahraješ, u jiných to projde, ale tam je právě kámen úrazu. Zatímco třeba Gmail od Google je dost benevolentní v tom, jak velké přílohy toleruje, jiní poskytovatelé takové maily neumožňují odesílat, ale ani přijímat. Buď takové příchozí maily pinknou zpátky, nebo je prostě ignorují. Takže se může stát, že když ze svého googláckého mailu pošleš super video, co jste natočili s kamarády ve škole, adresátovi se seznamáckým nebo bůhvíjakým dalším mailem to jednoduše nedojde. A je dobře, protože velké soubory to mailu nepatří! :)
Třeba takový Facebook ale taky není zrovna vhodný pro tyto účely. Jeho chat, nebo Messenger, chcete-li, sice schroupá fakt leccos, ale má dvě zásadní slabiny. Tou první je nepřehlednost (kdo má zájem hledat nějaký soubor zaslaný v čilé konverzaci třeba před měsícem?), přestože ta se dá alespoň částečně odbourat prostřednictvím aplikace Messenger, který dovede přenesené soubory vytáhnout z textu a nemusíš je tak složitě hledat. Druhá slabina je však o poznání nepříjemnější…
Před časem jsem od svého známého potřeboval poslat kopii nějakého dokumentu, ve kterém byly celkem citlivé údaje. Známý zareagoval vcelku rychle a dokument mi poslal, ovšem právě přes chat na FB, čímž mě opravdu nepotěšil. Facebook se nikterak netají tím, že co schvátí, to nenavrátí. Jinými slovy, cokoliv, co se dostane na servery patřící Facebooku (tedy i každý přeposlaný soubor), stává se duševním vlastnictvím této korporace. No, nepředpokládám, že by někoho z Zuckerbergových lidí zajímal jeden podružný papír z mého daňového přiznání, ale obecně je lepší si prostě zvyknout na to, že přes FB soubory taky neposíláme. Tak kudy vede cesta?
No jasně, přes internetové zásilkovny – uschovna.cz, uloz.to, leteckaposta.cz a mnoho dalších. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou do jisté míry zdarma, jsou rychlé a bezpečné. Jak je to s tím zdarma/nezdarma? Pokud nepotřebuješ posílat extra velké soubory (v řádu desítek GB například) a neposíláš toho moc, stačí Ti na většině zásilkoven bezplatné využití bez registrace. Kdybys však potřeboval/a posílat nějaké věci častěji nebo ve velkém objemu, vyplatí se popřemýšlet nad placenou registrací. Získáš větší prostor pro sdílení svých dat a zpravidla také rychlejší upload i download, takže to nepotrvá celou věčnost.
Ať už chceš posílat cokoliv a kudykoliv, pamatuj na několik věcí, které budou chránit Tebe i Tebou sdílený obsah:
Buď safe online s Jirkou Králem
Cesta k lepšímu internetu začíná u Tebe!
Bezpečně na Internetu - udělejme si v tom jasno!
Reálné případy a dopady sextingu
Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?
Bacha na sexting
"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862
Internetová identita - naše druhé já?
Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Google jasnovidec
Welcome to the Internet - let me be your guide!
Vyhráli jste milion korun! Pošlete nám své číslo účtu a heslo…
Kybergrooming.-Milacek-nebo-uchylak-P7027572.html">Kybergrooming. Miláček, nebo úchylák?
Kyberstalking? Nebezpečné pronásledování!
V zajetí sítě her
Je to challenge nebo damage? Jak přežít výzvy na internetu
Kvanta sociálních sítí, aneb když dva dělají totéž, není to vždycky totéž