Tématem podzimu byl na našich stránkách sex. Vše podstatné, co o něm bylo napsáno + další užitečné tipy a odkazy najdeš zde na jednom místě.
Po necelých dvou měsících a deseti tématických článcích jsme už o dost chytřejší. V úvodním článku Sex pro začátečníky a středně pokročilé jsme se dověděli, co to sex je, co se během něj odehrává v lidském těle nebo čím je našemu zdraví prospěšný. Také jsme zjistili, od kdy je legální v ČR sex provozovat a že mladí Češi jsou v průměru o dost zdrženlivější, než po nich vyžaduje zákon nebo než co o sobě vypráví :) Rozšířili jsme si obzory o sexuálním chování lidí u nás i ve světě zajímavými čísly ze statistik, byť víme, že lidská sexualita je u každého z nás jedinečná a v mnohých věcech nemá smysl se porovnávat s výsledky statistik.
Díky článku Slyšel jsem, že... už nás nemůže nachytat rádoby zkušený spolužák se svými "zaručenými pravdami" o sexu, protože už známe ty nejprofláklejší mýty, které o něm kolují. Takže až se nám někdo zase bude snažit nabulíkovat, že na velikosti záleží a že se to pozná podle délky chodidel nebo že když to se sexem přeženeme, dostaneme infarkt, s úsměvem ho uzemníme fakty, jak to všechno doopravdy je.
O tom, jak zajistit, aby sex neměl rozmnožovací funkci, když to od něj zrovna neočekáváme, jsme se dočetli v článku Když dva nechtějí být tři. No dobře, běžně to stoprocentně zajistit nejde, na což nás text taky upozornil, ale dá se ta pravděpodobnost alespoň velmi výrazně snížit. Zjistili jsme, které metody antikoncepce jsou spolehlivější, které jsou snadněji aplikovatelné a které krom početí brání i přenosu pohlavních chorob.
Jenže jelikož žádná antikoncepce není vždy zaručeně účinná (zrovna tak jako naše zodpovědnost...) mohou se nám hodit také informace z článku Nečekaně těhotná?!, který nám radí, co dělat, když zjistíme, že jsme v tom. Popisují se zde všechna východiska a hlavně už teď víme, kam se obrátit, když to někdy budeme muset řešit:
Krizové centrum Cestou necestou
Dětské krizové centrum
bezplatná internetová poradna pro (nastávajíci) rodiče aperio.cz
portál Nesoudíme, pomáháme
nebo rodičovská poradna azrodina.cz
Porozumět tomu, co se děje v ženském těle a díky čemu funguje lidská reprodukce, pomáhá dvoudílný článek Co je dobré vědět o menstruaci, kde se holky dozví i to, jaké způsoby intinmní hygieny během menstruace jsou pro ně vhodné a co dělat, když se v jejím průběhu necítí dobře.
Chceš vědět, o čem je bisexualita? Jestli se gayové a lesby dají léčit? Nebo jaký je rozdíl mezi transsexuálem a transvestitou? Rozhodně si přečti článek LGBT aneb být tak trochu "jiný", ve kterém se dozvíš možná víc informací, než Ti řeknou ve škole nebo doma. A stoprocentně otevřeně, bez vytáček a jakýchkoliv předsudků.
Chceš si o své identitě či orientaci s někým popovídat, ale bojíš se odmítavé reakce? Zkus online poradnu, třeba na stránkách S barvou ven!
A na konec by bylo nefér zamlčet to nepříjemné, s čím se v souvislosti se sexem můžeme (byť to nikdo nikomu nepřeje!) setkat. A o tom si můžeme přečíst ve dvojici článků Není všechno zlato, co se třpytí..., z nichž jeden je o pohlavních nemocech a možnostech jejich prevence a léčby a druhý si bere na paškál především agresivní sexuální chování.Máš Ty nebo někdo z Tvých blízkých zkušenost se znásilněním, sexuálním zneužíváním nebo dalšími formami sexuální agrese? Neboj se říct si o pomoc! Najdeš ji třeba na stránkách:
http://www.bilykruhbezpeci.cz
http://rosa-os.cz
nebo třeba http://www.ditekrize.cz.
No a je to. Těchto několik krátkých článků Ti rozhodně neposlouží jako plnohodnotné vzdělání v oblasti sexuální výchovy, ale alespoň Ti pomůže se v problematice orientovat a když se něco stane, budeš vědět, na koho se obrátit. A pokud nemáš jistotu, kdo Ti s Tvým problémem nebo problémem někoho z Tvých blízkých bude umět pomoci nebo nedůvěřuješ cizím službám, neboj se napsat na náš poradenský Pokec - anonymně, zdarma, s garancí profesionálního přístupu a absolutní mlčenlivosti!