V Ostravě zemřel v pondělí 10. září 32 letý muž, který si zakouřil drogu syntetický kanabinoid – účinnou látku v marihuaně, v tomto případě však uměle chemicky vyrobenou. Další dva lidé byli hospitalizováni se zdravotními problémy – dospělý muž a 15 letý chlapec. Počet otrav však stále stoupá, aktuálně je to již 18 otrávených. Policie varuje, že v oběhu může být až 3 000 dávek této nebezpečné drogy.
Je dobré mít se o koho opřít. Všichni to někdy potřebujeme. A tak jako se návštěvníci našich stránek mohou ve svých starostech opřít o nás, že zde naleznou pochopení, podporu a radu, tak se my můžeme i v roce 2018 opřít o společnost Bohemia Energy, která letos podpoří náš projekt částkou 1 milion korun.
„Proč oni na to navlékají ty olačky, to nepochopím! Jednou se v těch hromadách plastu utopíme!“ durdila se před lety kamarádka z ostravska, zatímco se snažila stáhnout z okurky umělohmotný obal. Uběhlo více než 10 let a lidé si mezitím opravdu začali uvědomovat, že naše krásná modrá planeta je zamořena plasty – a to jak na makro, tak na mikro úrovni. Co to znamená? A jaké důsledky z toho plynou pro nás?
14. únor je každoročně dnem zamilovaných, oslavou lásky, svátkem svatého Valentýna. Kde se tento zvyk vzal? Má nějakou tradici, nebo je to novodobý umělý svátek, který sleduje jen komerční účel? A těšíme se na něj vůbec?
„Lidl je levný“ – utkvělo mi v hlavě slovní spojení z reklamy na německý obchodní řetězec působící po celé Evropě. Při návštěvě obchodu jsem uznala, že tato reklama nelže. A protože my Češi máme levné věci rádi, je Lidl Čechy poměrně oblíbený. Nakoupíte tam všechno – od šamponu na vlasy přes pečivo a zeleninu po omáčku na špagety, čelovku, konzervu pro psa a nepromokavou bundu. Nyní se však zdá, že moje dlouhodobá paměť se nenávratně přepisuje. Lidl vnesl uragán do mých mozkových synapsí, kde po léta panovalo bezvětří. Lidl rozvířil vody českého Facebooku. „Lidl je reklama na trenky s černým klukem, která mi vzala zbytky iluzí.“, hlásá nová zkratka v mém mozku, která se pevně zahnízdila v dlouhodobé paměti.
Cílem programu Dobro-druzi je podpora týmů dětí a mladých lidí ve věku od 6 do 26 let, které se rozhodnou věnovat vlastní nápady, aktivitu, energii, čas, aby prostřednictvím benefičních akcí získaly finanční prostředky pro dobrou věc. Konání dobra může totiž být velké dobrodružství!
Prázdniny už berou za kliku, škola končí... než jí ale definitivně odzvoní, máme tady ještě jednu důležitou zprávu! Učíš se dobře a chceš jít na střední, nebo na vyšší odbornou školu? Ale nemáte peníze na náklady spojené se studiem? Přemýšlíš, že kvůli tomu půjdeš po základce rovnou pracovat? Nebo už pracuješ a lituješ, že sis neudělal/a střední? Jsi Rom/Romka? Pak právě Tobě je naše zpráva určená. Neházej flintu do žita a požádej o stipendium. Právě teď!
Znáš někoho ve svém okolí, kdo pomohl proměnit místo, ve kterém žije, k lepšímu? Třeba skupinu dětí, které pod vedením učitele/ky dělají něco pro své okolí? Gratias tibi je cena neziskové organizace Člověk v tísni za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Seznamte se s letošními laureáty.
Nadace Proměny zveřejnila tento týden reprezentativní výzkum na téma: Jak děti ve věku žáků základní školy tráví svůj čas venku a co si o tom myslí jejich rodiče. Výsledek? Děti chodí málo ven. Raději jdou do obchodu nebo sedí u počítače.
Vláda opět projednává protikuřácký zákon, v jehož souvislosti zaznívá často slovo "přísný". Média přinesla aktuální informace, které poukazují na jeho další kontroverzi. Nový zákon by měl umožnit školám testovat žáky na přítomnost drog a alkoholu. I bez souhlasu rodičů.
Jste to, co jíte, tvrdí Kateřina Cajthamlová ve stejnojmenném pořadu, kde lidem probírá lednici a vyhazuje jim jídlo. A existuje člověk, který se toto tvrzení rozhodl dokázat všem. Ve svém experimentu se sám sobě stal pokusným králíkem a ještě o tom natočil dokument.
Poslanecká sněmovna projednala novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, kterou navrhlo ministerstvo zemědělství. Od 20. května budou na krabičkách cigaret odpudivé obrázky.
Legendární čtrnáctideník Bravo v Čechách vychází od roku 1991, dnes se však již jeho tištěná forma nevyplácí, píše Mediaguru.cz. Po čtvrt století tak skončil druhý nejčtenější časopis pro děti a mládež v České republice.
Není příliš obvyklé, aby se strhla taková mela kvůli místu v malé, sotva tři sta metrů dlouhé uličce. Čím je Albertov tak významný, že stojí o takovou pozornost? Proč si ho nárokují studenti a rádi jej využívají politici? Co důležitého se tu kdy událo?
Listopad nám nepřináší jenom sychravé počasí, ale také několik významných dnů, které stojí za pozornost. Letí k vám pozvánka na zajímavý filmový festival Odvrácená strana dětství, který se uskuteční k příležitosti světového dne prevence týrání a zneužívání dětí. Zároveň připravujeme další články k tématu!
Společnost Bohemia Energy, největší alternativní dodavatel elektřiny a plynu v České republice, prodloužila od září letošního roku spolupráci s Českou asociací streetwork o další dva roky. Až do druhé poloviny roku 2017 tak bude hlavním partnerem unikátní platformy Streetwork online (www.jdidoklubu.cz), která pomáhá dětem v ohrožení prostřednictvím internetu. Bohemia Energy podpoří projekt částkou téměř 2,4 milionu korun.
Projekt Barva pro most podpořený v kampani České asociase streetwork Co Tě sejří evidentně splnil svůj účel - nadchnul lidi ze svého okolí. O tom svědčí další článek, který o projektu v médiích vyšel.
Jeden z projektů Co Tě sejří - Barva pro most - se dočkal publikace v novinách. Článek o projektu, který patronoval plzeňský nízkoprahový klub Pixla, přinesl zpravodajský portál idnes.cz
Není žádnou novinkou, že když se řekne "nízkoprahový klub," lidé moc nevědí, co si pod tím přesně představit. Trochu zvýšit povědomí o nízkoprazích se ve svém článku na základě rozhovoru s pracovníky kobyliského Klubu Vrtule snaží novinářka Karolina Brožová.
Dnes tu máme tři vtipná videa upozorňující na jeden zajímavý projekt Centra pro integraci cizinců. Mrkni na to!