Už jsi určitě od někoho zaslechl, že vládní opatření jsou nesmyslná, že to nijak nepomáhá. Že je to vlastně jenom pokus o to, aby nám politici vzali svobodu. Že se nikdy při epidemiích takovéto zákazy nevydávaly, ani když byl mor! No… je to vlastně pravda… byly totiž mnohem horší.
Uvidíme, jak to letos bude s nakupováním dárků. Proto jsme vám i v minulém článku napsali, jak nakupovat online, aby šlo vše hladce. V dnešním článku se budeme věnovat tomu, co pod ten stromeček vlastně dát.
Rok 2020 je divočejší, než by si asi kdo představil. Spousta věcí se mění a přetváří. Všichni se nějak snažíme zorientovat v novém světě, který asi nikdo z nás doposud nezažil. Jedna věc se ale asi nikdy nezmění. Vždycky se budeme potřebovat učit. A dnes jsme víc než kdy jindy odkázáni na samostudium. Tak je fajn dělat ho efektivně.
Vzhledem k tomu, že je doba taková, jaká je, tak budeme muset dárky nejspíše koupit z domu nebo nějaké vyrobit. Na co si ale dát při nákupu online pozor? Čti dál a dozvíš se víc.
Je normální, když se dva lidi na něčem neshodnou. No jo, ale co když jsou to dva doktoři? A co když je zrovna celosvětová pandemie?! aneb Pravidelná rubrika o lžizprávách na internetu.
V období nouzového stavu se všechno různě posouvá, přesouvá a mění. Termín přihlášek na uměleckou školu ale zůstává stejný a podobně i talentové zkoušky.
Je to tady! Blíží se čas, kdy se budeš rozhodovat o tom, čemu se budeš věnovat pár dalších let. Zní to děsivě, ale je to tak. Důležité je nic nepodcenit. Ber to tak, že si zvolíš obor, kterému se budeš věnovat třeba i celý život
Většina z vás už určitě zaregistrovala, že v této době „covidí“ je distanční výuka povinná. Teď tomu není jako na jaře. Ale buďte rádi, aspoň vám nezamrzne mozek a nevypadnete úplně z kola ven.
Tato aplikace umožňuje mnoho věcí jako například: video hovor, chatování, datové uložiště pro ukládání souborů a další. My vám v tomto textu dáme pár užitečných rad, jak s touto aplikací pracovat. Nemusíte se bát, není to nic těžkého.
Ztrácíš se ve vládním opatření a nevíš si rady, co tedy můžeš a co naopak ne? Tak mi Ti to vysvětlíme.
Především je důležité znát důvěryhodné zdroje.
Nejdelší prázdniny v historii od dob Marie Terezie se pomalu ale jistě blíží ke konci. Oukej, vlastně se ten konec blíží dost rychle a už v úterý 1. září půjdou někteří z nás po neuvěřitelných 174 dnech zpátky do školy. V čem bude tento školní rok nový? Jak je potřeba se připravit? Pojďme se na to podívat!
Už víme, co je to dyslexie a dysgrafie. Víme, že tyto potíže o člověku vůbec nevypovídají, že by byl hloupý, líný, nešikovný... A v minulém článku jsme si slibili, že se příště mrkneme ještě na další formy specifických poruch učení - na dyskalkulii, dyspraxii, dysmúzii a dyspinxii. No tak tedy tady je to příště:
V minulém článku jsme si obecně povídali o specifických poruchách učení (SPU) - co je způsobuje, jak se projevují, jak se s nimi žije, jak se dají zmírňovat… Dnes si zahrajeme trochu na encyklopedii a pokusíme se vysvětlit, co jsou jednotlivé dys- zač a jak se projevují.
...zpívá Xindl X v jedné své písničce, která před pár lety hrála z každého rádia asi desetkrát denně. Nevím, co všechno z té písničky byla pravda, ale přiznání k tolika (nejen) specifickým poruchám učení by byl odvážný coming out. Každopádně podle některých průzkumů sedí ve školních lavicích až dvacet procent dětí, které některou z těchto poruch mají, tak se dnes podíváme na to, co jsou všechny ty dys- věci zač a jak se s nimi dá žít.
Začalo to v první třídě. Seděl jsem v lavici a pokaždé se se mnou všechno točilo, věci tancovaly samy na stole, židle se houpala, jazyk si mluvil, co chtěl a kdy chtěl, nohy chodily k oknu, kdy se jim zachtělo.
Slovo deprese se dnes stává běžnou součástí našeho slovníku a ztrácí svůj cejch podivnosti. O psychických problémech se dost mluví a stále víc jsou brány jako něco, s čím je dobré zajít k nějakému odborníkovi, za co není třeba se stydět. To je bezesporu dobrý trend - lidé si uvědomují, že nemusí být na své problémy sami a že pomoc existuje.
Znáš to. Máš blbou náladu, nechce se Ti vstávat, je Ti smutno, nic nemá smysl... Skoro by člověk řekl - máš depresi. Jenže není depka jako depka. Smutek můžeme mít, i když jsme zcela zdraví - jen nás prostě něco popadlo nebo reagujeme smutkem na nějakou špatnou událost nebo zprávu. Nemusíš se ale děsit, to je úplně normální. Jak poznat "depku" od deprese?
Dospěli jsme už na konec doby covidové? Těžko říct, názory na to se dost různí a rozsoudí je s jistotou až časy budoucí. Nicméně s přesvědčením můžeme říct, že se nám trochu rozšiřují pohledy tak, že vnímáme i jiné věci, než celosvětová pandemie. A v tom pohledu bychom neměli ztratit z patrnosti staré povinnosti, ke kterým se musíme vrátit, i nové výzvy, před něž jsme byli postaveni. Které to jsou?
Fanoušci žánru post-apo měli možnost v posledních několika měsících zažívat příběhy svých oblíbených knih/filmů na vlastní kůži – nouzový stav, masky, prázdné ulice, hromadění zásob (třeba v USA včetně zbraní), nevyzpytatelný a (alespoň v myslích lidí) všudypřítomný nepřítel… Teď se jim realita od známého scénáře ale výrazně odvrací. Pokud vím, postapokalyptické příběhy podobnou katastrofou začínají, následuje hromadné vymírání a vytrvá hrstka přeživších ve světě, který už nikdy nebude takový jako dřív. Namísto toho ale u nás přichází postupný návrat k normálnímu životu. Co se změnilo? A jaký scénář můžeme dál očekávat?
Nemoc není ostuda. Je to zátěž, kterou musíme nést a poprat se s ní. Ať je to chřipka, covid nebo zlomená ruka. Nebo zlomená duše a nemocná hlava. Je to nemoc jako každá jiná a je třeba s ní bojovat, ne se za ni stydět!
Nuuudaaa!
Koronavirový čas je pěkná otrava, když ho není čím naplnit... I když - opravdu není čím naplnit? Není čas vyzkoušet nové věci, dávné sny, vzít karanténu jako příležitost něco se naučit? Teď na to máš čas! Jdi do toho! :)