Co si připomínáme dnešním datem, to asi není potřeba připomínat. Řekl bych, že není v naší zemi moc lidí, kdo by nevěděli, že dnes slavíme výročí 100 let výročí založení republiky. Ale co to znamená? Je to hodně, nebo málo? Je po těch sto letech naše země dospělá? A jak se slaví narozeniny takové republiky?
Každý jsme jiný, každý jsme originál. A není potřeba se za to stydět, i když nám naše vzácnost zrovna působí nějaké životní obtíže. To je poselství dnešního Mezinárodního dne vzácných onemocnění. Zkusme se zamyslet nad našimi blízkými, kamarády, spolužáky, kteří se od nás něčím "odlišují" a podpořme je aspoň myšlenkou v jejich boji se svým handicapem i se zkoumavými pohledy okolí.#rarediseaseday2018
Včera jsem ve zprávách zaslechl, že dnes si budeme připomínat Mezinárodní den předčasně narozených dětí. Trochu mě to zarazilo. Ne, že by neměli pravdu, opravdu na dnešek připadá tato připomínka. Ale přece jen si troufám tvrdit, že by měl být dnešní den i nadále spojován především se dvěma významnými událostmi naší historie. Se kterými? Rozklikni článek a dozvíš se :)
Zavřená škola, zavřené obchody, vlajky na úřadech, vlaječky na tramvajích, volno v práci, to všechno naznačuje, že je dnes nějaký významný den. Ale víš, co je to za svátek? Jak vznikl a proč se slaví právě v tento den?
Přibližně každých 40 vteřin spáchá na Zemi někdo sebevraždu. Za rok to dělá něco kolem 800 000 dokončených sebevražd. Dobrovolné sáhnutí si na život je stále větším tématem, neboť za posledních 45 let počet těchto incidentů plynule roste. A to až na tolik, že je sebevražda mezi třemi nejčastějšími příčinami úmrtí pro lidi mezi 15 – 45 lety. I kvůli těmto číslům si 10. září připomínáme Světový den prevence sebevražd.
Snad žádná jiná noc (krom té vánoční a možná velikonoční) nebyla tolikrát zpracována, jako ta dnešní. Jsou o ní psané knihy, točené dokumenty, zmiňuje se ve filmech, písních, seriálech. Noc, která před 49 lety oddělila jednadvacátý srpen od toho dvacátého, totiž zásadním způsobem změnila životy všech obyvatel Československa i celé této země.
Dnes si připomínáme jedno z nejhrůznějších výročí naší novodobé historie, které pro celý svět zůstává mementem, co dokáže udělat neomezená nenávist s neomezenou mocí.
Dnes je to 72 let od chvíle, kdy jednotky Rudé armády osvobodily koncentrační tábor v Osvětimi. Místo, které se stalo symbolem nejhrůznějšího vyvražďování, které si lidstvo pamatuje. A sedmadvacátý leden se stal dnem, kdy si svět připomíná jeho oběti.
Včera ráno jsem šel do obchodu a obličejem narazil do dveří, protože se neotevřely. Do prkýnka!, co je? Vždyť už má být půl hodiny otevřeno?! Nárazem se mi v hlavě rozsvítilo a uvědomil jsem si, jaké je datum. V ten moment jsem se zastyděl, neboť jinak státní svátky držím jako dny, kdy se připomíná něco významného. Dvojice červencových státních svátků mi však letos nějak utekla.
V úterý 27. ledna si připomeneme 70 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Máš ponětí, co všechno se tam dělo?
Kdyby dnes žil, bylo by mu 66 let. Kdyby dnes žil, pravděpodobně by o něm nikdo nevěděl. Avšak díky tomu, že před 46 lety umřel, ví o něm celý svět.
Dnes jsme na rodinné procházce potkali staršího pána se svojí dospělou dcerou, který hořekoval: „Co to je za novoty tady všude, ten halovén?“ Dcera se mu snažila vysvětlit, že se neříká halovén, nýbrž ‚helouín,‘ ale pán se nedal: „Píše se to halloween, tak to čtu halovén…“
No a co to tedy vlastně je Halloween a kde se tu vzal?
Včera bylo naší republice 96 let (pokud tedy počítáme i její hodně nemocná období války a totality). Je už tedy celkem stará paní a zaslouží si, abychom se k ní chovali hezky a dali jí nějaký dárek. Nevíte jaký? Nechte se inspirovat...
10.12. je den, ve kterém se od roku 1901 předává Nobelova cena...
Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Uděluje se v oborech: fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura a mír.
Přelom měsíce října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. To, že se v těchto dnech něco děje jde poznat - v obchodech, v médiích, mezi lidmi…
4.10. je den, který pamatuje na všechny zvířata na celém světě….
Málo kdo ví, že v roce 2010 byl vyhlášený „Mezinárodní den Energy drinků“ - připadá každoročně na 15. srpna…
25. června je den kdy zemřel král popu Michael Jackson…
Bylo to v roce 2009, kdy tento svět opustil americký popový zpěvák, skladatel, choreograf, tanečník, producent a mecenáš afroamerického původu…
29.5. je den kdy byl poprvé dosažen vrchol Mount Everestu.… Stalo se to v roce 1953.
Tedy přesně před 60 roky v tento den vystoupili na nejvyšší horu první dva lidé - sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay.
21.5. je den, který je v mezinárodních dnech označen jako Světový den kulturní rozmanitosti anebo jako Světový den kulturního rozvoje...