Alkohol je v naší krajině vnímán vlastně celkem pozitivně. Pivo je vnímáno jako naše kulturní bohatství, víno je záležitostí noblesy a svátečních momentů, whisk(e)y, slivovice, rum, všemožné pálenky jsou v reklamách prezentovány jako téměř nezbytný doplněk pro párty, pro “drsné chlapy” a já nevím co všechno. Ale co když těch piv je každý večer deset? Vína každý den dva litry? Nebo pečlivě schovaná flaška vodky denně? Jak je potom takovým lidem? A jak je jejich dětem?
Oukej, tak to nebude úplně nad skleničkou, ale spíš nad klávesnicí, ale rozhodně se budeme o skleničkách bavit, respektive o jejich obsahu. Čeká nás totiž další hromadný chat, tentokrát na téma ALKOHOL. A protože se blíží čas večírků, oslav a silvestrovských párty, bude toto téma vysoce aktuální a sejdeme se tedy už ve čtvrtek 19. prosince od 19 do 21 hodin.
Když se řekne závislost, většinou si představíme někoho, kdo jede v drogách, nebo alkoholu, případně prohraje všechny peníze na automatech. Člověk ale může být závislý takřka na čemkoli – na internetu, sociálních sítích, mobilu, pořadu v televizi, práci, sledování porna, na sexu, nakupování, cukru, plastických operacích, bodybuildingu, adrenalinu nebo třeba na vztazích. A na spoustě dalších věcí. Závislost je jako jízda na horské dráze, kterou nejde zastavit. Jak vlastně závislost coby problém vzniká a jaké má fáze? A podle čeho se pozná závislostní chování?
Blíží se čarodky a s nimi pořádný mejdan. Každý něco donese, někdo pivo, jiný flašku vína, bílé, červené, sladké, suché, samozřejmě nesmí chybět nějaká kořka. Co má kdo rád. Rum, zelená, vodka, nějaký likérek… U ohně se lahve vyskládají na hromadu a přehlídka v popíjení začíná. Někdo třeba donese i něco "zajímavějšího"...
Znáš to, jak parta jede z hospody nebo diskotéky autem a řídí ten nejstřízlivější? Chyba! Pokud člověk za volantem není stoprocentně střízlivý, vůbec do auta nesedej! V životě máš jen jeden pokus a taková rozhodnutí už nejdou vzít zpátky...
Herci a herečky, státníci, zpěváci a hudebníci, spisovatelé… všichni jsou v lihu. Alkoholu propadají dokonce i zvířata. Kde se vlastně opojné nápoje vzaly, kdo je vymyslel? Jak a co se pilo ve starověku? Zveme tě na exkurzi dějinami alkoholu!
O alkoholu jsme si zvykli mluvit jako o strašáku a přisuzovat mu samá negativa. V tomto ohledu mu dost křivdíme, protože alkohol má i řadu pozitivních účinků, je-li používán správně, a je nezastupitelným pomocníkem nejen v potravinářství, ale třeba i v chemii nebo při výrobě léčiv. Jak a kdy může alkohol pomáhat?
Co všechno alkohol způsobuje? Co se může dít, když to s pitím přeženeme? A jak se pozná závislost na alkoholu? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku o odvrácené straně pití.
Říká se, že se zkušeností přichází poznání nebo že špetka praxe vydá za tunu teorie. Napadá mě však jedna oblast lidského vědění, ve kterém platnost obou rčení suverénně zpochybňujeme - alkohol. Češi totiž stabilně patří do první pětky světových pijanů, přesto jsou zdánlivě nepoučitelní. A třebaže praktické setkání s alkoholem má za sebou 95% lidí už v patnácti letech, je toto téma opředeno nesčetnými mýty a bludy.
...tak pij jako člověk, ne jako duha. A přečti si, co dělat, abys druhý den mohl fungovat a překonal nepříjemnou nemoc zvanou kocovina.
Blíží se konec roku a s ním spojené bujaré oslavy roku nového. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s mojí mámou, která více než dvacet let jezdí s rychlou záchrannou službou ve středočeském kraji. Povídaly jsme si o její práci záchranáře, a také o Silvestru z pohledu zdravotníka.
"Mladí Češi patří dlouhodobě k evropské špičce v pití alkoholu a státu už s tímto nelichotivým prvenstvím došla trpělivost. V barech a restauracích proto v pátek začnou rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem," píše ČT. Zajímá Tě víc? Rozklikni odkaz! :)
Chodíš rád s kamarády na diskotéku, do klubu, do hospody, ale pak ráno bolestivě cítíš všechno, cos vypil? Zkus nealko koktejly, uvidíš, že není žádná nuda!
Období jarních prázdnin láká mnohé na sjezdovky, které jsou i na většině tuzemských hor konečně v provozu. Ne každý však ví, jak se má na svahu chovat a jaká pravidla dodržovat. A ještě méně lidí ví, s jakými následky musí počítat, když se před lyžováním "posilní" alkoholem.
Vodovod, plynovod, ropovod, to známe všichni. Ale pivovod? To je snad jenom ve vtipech, ne? Jo, a taky v belgických Bruggách.
V tomuto článku vás odkážu na dokumet, který zasáhl do historie dění naší republiky. Tímto stručně navážu na článek z minulého týdne k tématu nebezpečného alkoholu.
Snad nejčastější téma článků médií v ČR v posledních dnech je „pančovaný alkohol“, tedy nekvalitní alkohol, který po požití dokáže způsobit smrt člověka anebo trvale vážně poškodí zdraví. Začalo to minulý týden v Havířově, tedy ve městě, kde žiji a kde pracuji s mladými lidmi. Proto na tuto závažnou věc chci upozornit dále ve svém článku s odkazy na zdroje.
Pokud se někdo z váš věkem starších dostává do situace, že potřebuje vědět, jak je na tom po požití alkoholických nápojů s hladinou alkoholu v těle, tak doporučuji alkohol tester. Určitě se to může hodit před plánovaným řízením motorového vozidla, ale i jindy. Proto dále odkazuji na ON-LINE ALKOHOL TESTER, který v případě potřeby může v nouzi posloužit.
Paříme, chlastáme, tančíme… a není nám ještě 18.